avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate Adrijaan

Activitate Adrijaan

In cazul in care instanța de judecată obligă asociația de proprietari la plata despăgubirilor, asociația de proprietari de unde plătește această suma? Din ce cont? As dori un răspuns pertinent cu articol din lege daca se poate.
Va mulțumesc frumos!
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Multumesc mai ales celor care mi-au argumentat juridic raspunsul cu articole din legi.
Multumesc si celorlalti care mi-au spus cum vad ei lucrurile sau cum si-ar dori sa fie lucrurile.
Din pacate lucrurile nu sunt cum dorim noi ci cum spune legea.
Am hotărât ca asociatia de proprietari sa plătească administratorului cursul de atestare fara AG întrucât Codul muncii prevede destul de clar acest lucru si nu este o situație ce ramane la latitudinea proprietarilor.
Discutia se poate închide.
Mulțumesc frumos!
800 de lei mi s-a spus.
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Solicitantul invoca acel articol.
Ce îi putem raspunde ? Ce temei legal ?
Conform art. 194
„1) Angajatorii au obligatia de a asigura participarea la programe de formare profesionala pentru toti salariatii, dupa cum urmeaza:
a) cel putin o data la 2 ani, daca au cel putin 21 de salariati;
b) cel putin o data la 3 ani, daca au sub 21 de salariati.
(2) Cheltuielile cu participarea la programele de formare profesionala, asigurata in conditiile alin. (1), se suporta de catre angajatori.”

Calificarea profesională a administratorului unei asociații de proprietari intta sub incidența acestui articol?
Mulțumesc
Cine plateste atestarea administratorului de la asociația de proprietari, asociatia sau el personal trebuie sa achite ?
Administratorul nostru invoca art. 194 din Codul muncii cum ca trebuie sa-i achite asociatia atestarea.