Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plătește atestarea administratorului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plătește atestarea administratorului asociației de proprietari: asociația sau el?

Cine plateste atestarea administratorului de la asociația de proprietari, asociatia sau el personal trebuie sa achite ?
Administratorul nostru invoca art. 194 din Codul muncii cum ca trebuie sa-i achite asociatia atestarea.
Manuela Rășină, administrator
Este angajat cu carte de munca?
Normal este treaba lui sa se puna la punct cu actele...altfel,asociatia poate sa angajeze alt administrator,care are tot ce trebuie.
Acel articol se refera la formarea profesionala ( invatarea de lucruri noi in acel domeniu), nu la cursuri de calificare...
Conform art. 194
„1) Angajatorii au obligatia de a asigura participarea la programe de formare profesionala pentru toti salariatii, dupa cum urmeaza:
a) cel putin o data la 2 ani, daca au cel putin 21 de salariati;
b) cel putin o data la 3 ani, daca au sub 21 de salariati.
(2) Cheltuielile cu participarea la programele de formare profesionala, asigurata in conditiile alin. (1), se suporta de catre angajatori.”

Calificarea profesională a administratorului unei asociații de proprietari intta sub incidența acestui articol?
Mulțumesc
Adrijaan, utilizator
art.193 C.mun.
Formarea profesională a salariaţ poate realiza prin următoarele forme:ilor se
a) participarea la cursuri organizate de către angajator sau de către furnizorii de servicii de formare profesională din ţară sau din străinătate;
b) stagii de adaptare profesională la cerinţele postului şi ale locului de muncă;
c) stagii de practică şi specializare în ţară şi în străinătate;
d) ucenicie organizată la locul de muncă;
e) formare individualizată;
f) alte forme de pregătire convenite între angajator şi salariat.

In speta, intra in categoria formarii profesionale.
Atestarea pentru meseria de administrator de imobile/condominii este chestiune diferita de problema formarii profesionale aratata atat de bine de catre @ Cornel Vasile.
Costul "atestarii" , de obicei este o suma simbolica, asa ca nu trebuie sa va faceti prea multe probleme. Daca este altfel, am rugamintea sa ne spuneti.
Cursurile de formare profesionala se incadreaza in cele aratate mai sus si da, cursurile pot fi achitate de catre asociatia de proprietari, DAR, comparati o societate comerciala cu o asociatie de proprietari? Nu cred!
Hadeti sa fim seriosi si fiecare sa-si achite cursurile...