avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate Torden

Activitate Torden

Linia ierarhica.
Buna seara. Daca nu sunt multumit de masurile pe care le ia ANPC, cui ma adresez? In fata cui raspunde ANPC-ul?
Buna dimineata. In urma incidentelor am fost nevoit sa ma documentez, am citit articolele (206 respectiv 193, pe care le-am specificat in plangerea penala depusa de curand). Va multumesc, dar nu asta intrebasem,
Intrebarea mea se refera in mod explicit la expresia "esti pe lista neagra" folosita de agresor - dar in contextul injuraturilor, altor amenintari, a lovirii, care este exact aspectul omis de dvs.
In mod obisnuit "esti pe lista neagra" are un inteles ceva de genul "ai devenit indezirabil, nu mai ai ce cauta pe la mine" etc. Pe mine ma intereseaza parerea membrilor forumului in privinta acestei expresii - nu in imprejurarile obisnuite, ci atunci cand ea este folosita de catre persoane pline de ura, care au facut alte amenintari clare privind integritatea fizica a unei alte persoane, mai mult de atat, au lovit-o. Eu unul inteleg din asta amenintare cu moartea (si nu sunt singurul, am mai cerut parerea altor oameni, pe alte forumuri). Dumneavoastra ce intelegeti din expresia asta, avand in vedere circumstantele?
Buna dimineata.
Am nevoie de parerea dvs. in privinta unei expresii, tinand cont de conjunctura.
Pentru c-am cerut sa mi se respecte drepturile pe care le am ca cetatean al Romaniei, in ultimii ani am fost insultat si amenintat cu bataia (citez: pun golanii pe tine, o sa te hraneasca ma-ta cu lingurita, ies cu lopata la tine, ai sa vezi tu ce patesti) de catre persoane care ma urasc intens; si care mi-au mai spus de doua ori pana acum: ,,esti pe lista neagra" (chiar am fost lovit de catre una dintre ele). Ce inseamna ,,esti pe lista neagra" pentru dvs. avand in vedere circumstantele astea? Il percepeti ca fiind mai mult decat un simplu semn de agresiune?
Va multumesc anticipat.
Buna seara.
As dori sa stiu - pot sa-i permit unui animal salbatic sa stea pe proprietatea mea?
In zona in care locuiesc oamenii tind sa omoare animalele salbatice. E uliu? Vor sa-l omoare. E arici? La fel. Dar nici unul nu-si protejeaza corespunzator animalele de sacrificiu.
Este vorba despre un arici care si-a facut cuib la mine in curte. Deja s-a apucat de curatenie, nu am mai gasit limacsi, ceea ce-mi place foarte mult, pentru ca se bagau in mancarea cainilor.
Ar putea vreun vecin sa-mi imputa ceva? Imi permite legea sa-l pastrez, avand in vedere ca ariciul e genul de animal care, pe langa fructe, se hraneste cu vietati mici (am citit ca ocazional mananca pui de gaina)?
Va multumesc.
Buna seara. Mintitul nu se include la "fals in declaratii"? Daca operatorul comercial declara ca produsul returnat este "perfect functional", desi acesta nu este, ceea ce face comerciantul nu se numeste fals in declaratie?
Buna ziua.
Imi puteti spune, va rog, daca o persoana fizica poate inregistra convorbirile telefonice cu un comerciant, fara a-i cere acordul acestuia? Scopul inregistrarii ar fi de a avea la indemana detalii care tin de produs si de felul in care s-a comportat un comerciant lipsit de seriozitate (pentru ca afirmatiile facute de acesta pot fi retrase).
Asta in ideea ca putini oameni tin minte o convorbire telefonica cap-coada.
Trebuie sa specific ca inregistrarile ar ramane la mine (doar cu rol de monitorizare a afirmatiilor), nu am intentia de a le distribui pe vreo o retea sociala.
Vorbesc despre o situatie de retur a unui produs nou cu defect de fabricatie, in conditiile in care comerciantul minte cu nesimtire c-ar fi "perfect functional" si ca l-am trimis cu alte cuvinte degeaba inapoi.
Va multumesc!
Va salut
Va rog sa-mi spuneti:
1. Care este marja de timp in care se poate face un denunt? Este vorba despre un furt.

2. Cum se poate proceda in cazul in care a trecut un an de la infractiune, iar vecinii care l-au vazut pe individ furand, se eschiveaza, pe motiv ca nu vor probleme?
Va multumesc anticipat.
Asa cum am specificat, nimeni nu spune deschis nimic. Nu ne putem baza pe martori, daca martorilor le este teama sa vorbeasca. In ideea asta, stie cineva, apare pe mandatul de perchezitie numele martorilor, pot fi in vreun fel identificati de catre hot? Au motive sa se teama?