avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate krys_xndr

Activitate krys_xndr

Deci exista posibilitatea sa intru la inchisoare desi sunt la prima abatere...
Nu m-am gandit ca este atat de grav. Polististul care mi-a luat declaratiile mi-a spus ca nu e cazul sa imi iau avocat, ca va trimite dosarul la procuror si ca va incerca sa il convinga sa imi de Nup. Si am avut incredere ca asa se va termina.
Si daca imi iau un avocat, se poate sa primesc pedeapsa cu executare?
Am un copil mic de 3 ani, nu m-as fi gandit niciodata la asa ceva. Va rog sa imi spuneti la ce sa ma asept in continuare.
Va multumesc, o seara frumoasa!
As dori o parere avizata pentru urmatorul caz.
Am fost oprita in luna aug 2016, in comuna unde locuiesc de org de pol si au constatat ca aveam numerele rosii expirate de aprox o luna.
Mi-au oprit permisul, mi-au dat o dovada de circulatie de 15 zile cu drept de inoire, au facut proc verbal si mi-au deschis dosar penal. Am mai dat doua declaratii la politie si acum in febr 2017 am primit acasa rechizitoriu unde scrie ca voi fi judecata. Nu am stiut ca numerele sunt expirate pentru ca circul foarte rar cu masina, in ziua respectiva am dus-o pe mama mea care se simtea rau la med de familie din comuna unde locuim. Am 30 de ani, fara antecedente. Cum se va finaliza procesul ? Sunt pe cale sa angajez un avocat .
va multumesc pentru raspuns
As mai avea o nelamurire, trebuie sa anunt casa de pensii, ca am optat pentru pensia de urmas? daca da, cand?
Am implinit varsta de pensionare si vreau sa depun dosarul pentru pensia de urmas MAPN. Va rog sa-mi spuneti daca la dosar trebuie sa anexesz si copia dupa decizia mea de pensionare anticipata civila.
Răspuns la discuția pensionarea anticipata
Cat este penalizarea?
Răspuns la discuția pensionarea anticipata
Multumesc pentru raspunsuri .
Am vazut ca ati specificat pensie anticipata fara diminuare, se poate si cu diminuare?
Răspuns la discuția pensionarea anticipata
22 septembrie
Răspuns la discuția pensionarea anticipata
Buna ziua,
As vrea sa stiu in ce conditii poate iesi la pensie o femeie nascuta in 1955 si ce fel de pensie poate solicita.
multumesc