avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere de la pensie anticipata la pensie de urmas ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere de la pensie anticipata la pensie de urmas militara

Am implinit varsta de pensionare si vreau sa depun dosarul pentru pensia de urmas MAPN. Va rog sa-mi spuneti daca la dosar trebuie sa anexesz si copia dupa decizia mea de pensionare anticipata civila.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:35, 21 Noiembrie 2015
1. Puteti opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii: pensia proprie sau pensia de urmas.

2. Depuneti la dosar si o copie dupa decizia de pensionare a dvs.
va multumesc pentru raspuns
As mai avea o nelamurire, trebuie sa anunt casa de pensii, ca am optat pentru pensia de urmas? daca da, cand?
1. Dupa ce Casa sectoriala de pensii a MApN va calculeaza pensia de urmas va adresati Casei de pensii publice cu o cerere de suspendare a pensiei proprii.

2. Pensia de urmas va fi pusa in plata dupa ce depuneti o copie dupa decizia de suspendare a pensiei proprii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dilema in emiterea deciziei de incetare a contractului individual de munca relyrely2010 relyrely2010 Buna seara, Am o problema vis-avis de emiterea deciziei de incetare a contractului individual de munca,inspectorul RU nemaiavand un caz ca al meu ,nu stie ... (vezi toată discuția)
Obtinere pensie limita de varsta ContSters337224 ContSters337224 Buna ziua, Am implinit varsta de 60 de ani si am primit decizia de pensie pe limita de varsta. Sotul meu a decedat de 5 ani si nu a avut decizie/talon de ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas ioana_pacurariu ioana_pacurariu Buna ziua! Sotul meu s-a sinucis la varsta de 31 de ani, moment la care era ofiter, grad capitan. Fetitele noastre in varsta 5 si 6 ani, au dreptul la pensie ... (vezi toată discuția)