Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere de la pensie anticipata la pensie de urmas ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere de la pensie anticipata la pensie de urmas militara

Am implinit varsta de pensionare si vreau sa depun dosarul pentru pensia de urmas MAPN. Va rog sa-mi spuneti daca la dosar trebuie sa anexesz si copia dupa decizia mea de pensionare anticipata civila.
1. Puteti opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii: pensia proprie sau pensia de urmas.

2. Depuneti la dosar si o copie dupa decizia de pensionare a dvs.
va multumesc pentru raspuns
As mai avea o nelamurire, trebuie sa anunt casa de pensii, ca am optat pentru pensia de urmas? daca da, cand?
1. Dupa ce Casa sectoriala de pensii a MApN va calculeaza pensia de urmas va adresati Casei de pensii publice cu o cerere de suspendare a pensiei proprii.

2. Pensia de urmas va fi pusa in plata dupa ce depuneti o copie dupa decizia de suspendare a pensiei proprii.