avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate relini

Activitate relini

Răspuns la discuția Concediere mama revenita din cic
Multumesc.
Mai am cateva nelamuriri. Din ccc se revine in ziua in care copilul implineste 2 ani sau in ziua urmatoare? Mama revenita din ccc poate depune cererea de revenire in ziua respectiva sau aceasta cerere trebuie depusa anterior? (exista ceva in lege in acest sens?) Ce urmeaza dupa depunerea acestei cereri? Angajatorul emite o decizie de reincepere a activitatii? Aceasta decizie trebuie inmanata si angajatei? In cat timp de la depunerea cererii trebuie emisa aceasta decizie?
Răspuns la discuția Concediere mama revenita din cic
Persoana revenita din CIC poate beneficia de indemnizatia de somaj? Contractul de munca a fost suspendat in ultimile 20 de luni (pt CIC) iar inainte de suspendare persoana respectiva a lucrat neintrerupt 4 ani. Cu ce articole din codul muncii ar trebui incheiat contractul de munca astfel incat sa poata beneficia de somaj?
Multumesc.
Răspuns la discuția Concediere mama revenita din cic
Firma nu are probleme financiare; postul nu s-a desfiintat. Ce alte motive in virtutea legii poate invoca angajatorul?
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cat timp nu are voie angajatorul sa concedieze o mama revenita din cic. Mama se va intoarce la munca in august 2011. Ce lege se aplica in acest caz?
Multumesc.
Nu-mi pot da demisia fara sa mai fac cererea de revenire?
In acest caz prin acea cerere de revenire se pierde practic indemnizatia.
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza cu demisia daca persoana respectiva se afla in concediu ingrijire copil. Angajatorul poate invoca perioada de preaviz?
Multumesc.
Buna ziua d-na Barta!
Firma s-a infiintat in feb 2006.
Am depus la sfarsit de 2006, 2007 si 2008 de fiecare data declaratie pe propria raspundere ca nu a desfasurat activitate de la infiintare pana la momentul respectiv. Niciodata bilant.
Din ce inteleg de la dvs in aceasta situatie nu tb decat sa revin cu aceste declaratii si cu una la zi si este de ajuns.
Mai am o intrebare legata de impozitul forfetar. Decizia judecatorului de lichidare/dizolvare a fost data pe 27 aprilie 2009. Publicarea in monitorul oficial s-a facut pe 7 mai si voi depune actele de radiere pe 9 iunie. Probabil va mai dura cateva zile si radierea.
In aceasta situatie se va mai plati vreo suma ca impozit forfetar avand in vedere hotararea data inainte de 1.05.2009.

Multumesc anticipat.
Buna ziua!
Am o intrebare legata de radierea unui SRL fara patrimoniu si activitate de la infiintare pana in prezent.
Am trecut deja de prima etapa si avem hotararea judecatoreasca de dizolvare cf art. 227 lit b si lichidare cf art. 235 alin. 3. Urmatoarea etapa este sa radiem SRL-ul la 30 de zile dupa publicare in MO.
Problema este ca ni se cere o Situatie financiara de lichidare certificata de persoane autorizate, potrivit legii.
Nedumerire: daca nu am avut niciodata activitate, nu am patrimoniu atunci ce situatie sa declar?
Cine face aceasta Situatie financiara?
Poate fi inlocuita de o decaratie de genul pe proprie raspundere?
Va multumesc.