avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate patriciageorgescu

Activitate patriciageorgescu


Pentru redvelvet :
Imi poti spune care este actul normativ si articolul care instituie acest lucru?
Am auzit si eu varianta acesta, dar, cum nu am gasit nicaieri mentionat expres acest lucru nu stiu cum sa procedez.
Logic ar fi ca anterior angajarii, potentialul angajat sa vina cu adeverinta medicala de la medicul de familie. In caz contrar, toti angajatorii se pot transforma cu usurinta in "centru de facut analize gratis" . Nu-i corect pentru angajator sa fie obligat sa faca pe cheltuiala lui analizele medicale pentru persoane care, ulterior obtinerii certificatului medical pentru angajare sa nici nu-si mai aduca aminte ca au dorit candva angajarea la respectivul angajator.
Firesc ar fi ca angajatorul sa aiba obligatia asigurarii controalelor medicale doar pentru persoanele care sunt deja angajate, nu si pentru potentialii angajati.
Multumesc,
Stimata Doamna,
Va ofer o interpretare proprie a art.9 si art10 din Legea 321, care, cred ca este cea mai aproape de adevar.
Prin art. 9, legiuitorul ofera posibilitatea partilor , lasand la aprecierea acestora, introducerea unei clauze penale in caz de executare defectuoasa sau neexecutare a prevederilor prezentului contract. In cazul in care partile convin introducerea unei clauze penale, ea ar trebui sa fie egala pentru parti. Mai exact, odata introdusa ea se va aplica partilor sematare ale contractului in cuantum egal.
Art.10 este o norma imperativa, care se refera la obligatia de a percepe penalitati de intarziere pentru neplata facturilor la termenul stabilit.
Acesta este si motivul pentru care nersepectarea art 10 se sanctioneaza . Daca observati art. 9 nu reprezinta o contraventie si nu este sanctionata ca atare
Buna ziua,
Ma intereseaza unde se inregistreaza contractele de management al administratorilor si cel al directorului general ( societati pe actiuni).
In situatia in care o parte a membrilor consiliului de administratie sunt administratori neexecutivi ( adica au delegat atributiile de conducerei Directorului general) acestia, trebuie sa incheie contracte de management?
Buna ziua,
am o mica problema, poate reusim impreuna sa-i dam de cap.
Cui adreseaza directorul general cererea de incetare a contractului individual de munca ?
Fac precizarea ca este si presedintele CA .
AGA e o solutie?
Răspuns la discuția autorizare activitati
Multumesc pentru raspunsuri, dar, din pacate, aceste informatii nu mai sunt de actualitate !
Răspuns la discuția leasing
va multumesc !
Buna ziua,
Imi poate spune cineva ce pasi trebuie sa urmez pentru a autoriza o cantina - codul CAEN 5629 si servicii de cazare pentru muncitori sezonieri ( 5590)?
Fac precizarea ca ma intereseaza care sunt pasii de urmat dupa ce trec de Oficiul Registrului Comertului.
Care sunt institutiile carora trebuie sa ma adresez ulterior? Ministerul Sanatatii publice, mediu?
Ce avize trebuie sa procur ?
Cantina si locurile de cazare sunt exclusiv pentru muncitorii proprii.
Va multumesc,
Buna ziua,
Imi poate spune cineva ce pasi trebuie sa urmez pentru a autoriza o cantina - codul CAEN 5629 si servicii de cazare pentru muncitori sezonieri ( 5590)?
Fac precizarea ca ma intereseaza care sunt pasii de urmat dupa ce trec de Oficiul Registrului Comertului.
Care sunt institutiile carora trebuie sa ma adresez ulterior? Ministerul Sanatatii publice, mediu?
Ce avize trebuie sa procur ?
Cantina si locurile de cazare sunt exclusiv pentru muncitorii proprii.
Va multumesc,
Dac aveti productie nu aveti nevoie si de cod caen pentru vanzare. Este logic, ca doar nu le produceti si va uitati la ele. Acest Cod caen se subantelege.
Pentru a fi totusi i8n siguranta, intrucat nu toata lumea gandeste ca noi , faceti o adresa la Institutul de Statistica ( este institutia care a emis Ordinul privind codurile CAEN, iar ei va vor raspunde prompt si la obiect.
Am facut intocmai si cu adresa aceea am rezolvat multe probleme !
Răspuns la discuția Bilete la ordin refuzate
Biletele la ordin nu se mai investesc cu formula executorie.
Se merge direct la executor judecatoresc!