Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bilete la ordin refuzate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bilete la ordin refuzate

Cum trebuie procedat in cazul in care unul dintre clientii mei imi refuza biletele la ordin date in nenumerate randuri? Cum procedez sa-mi recuperez banii?
Clientul dvs. nu va poate refuza biletele la ordin emise de acesta, eventual banca refuza plata acestora.

In aceasta situatie trebuie sa actionati pe doua planuri concomitent:

In civil sa porniti executarea silita impotriva debitorului dvs. prin intermediul executorului judecatoresc. Biletele la ordin sunt titluri executorii si se pot pune in executare direct. Pentru mai multe detalii adresati-va unui executor judecatoresc sau unui jurist.

In penal puteti face plangere penala pentru inselaciune impotriva administratorului societatii debitoare sau a reprezentantului societatii debitoare care a emis biletele la ordin.
...si in cazul BO se poate face plangere penala? Sunteti sigur ca nu v-ati gandit la CEC-uri?
Poti face plangere penala insa ai toate sansele sa se dea o solutie de NUP.
BO constituie titlu executoriu si te poti adresa unui executor judecatoresc in acest sens.
Mult succes!
~ Conținut șters la cerere ~
nu inteleg un lucru!
Art. 61 din legea 58 din 1934 - cambia are valoare de titlu executor pentru capital si accesorii" de unde eu trag concluzia ca nu ar ai fi nevoie de investirea cu formula executorie a BO, acesta putand fi executat direct. (art. 61 se aplica si Biletului la ordin)
daca e ceva ce imi scapa...lamuriti-ma si pe mine ca am "beletul" in mana, sa stiu unde ma duc cu el, in instanta sau la executor!
Va multumesc!