avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Avalanșă de modificări în Codul muncii - analize și detalieri. Tot ce trebuie să știe angajatorii pentru conformare la noua legislație. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate Anastasia gar

Activitate Anastasia gar

Plati asociatie de locatari. Buna ziua, doresc sa va intreb care sunt drepturile locatarilor de a cere de la firma ce tine administratia blocului documente contabile justificative ale cheltuielilor facute. Firma respectiva a zis ca Totul e legal, dar ca nu sta la discutii contabilicesti cu noi. PRESEDINTele asociatiei e un Domn varstnic ce nu raspunde la tel, nr cenzorului nu doreste sa il dea asociatia, eu legal cum pot cere sa vad si unde pot sesiza ne reguli in administrarea banilor, practic cine ii poate controla? Sa notific in scris pe cine astfel incat sa am dovada ca am cerut detalii si nu mi se sau?
Administratia ne pune sa platim un "fond de investitii" pentru schimbarea usilor de la intrare si a interfon ului, separat de "fondul de reparatii" pe care tot noi, bun platnicii il achitam lunar. E legal acest fond de investitii? Mie mi se pare ca e un artificiu ca sa nu se vada ca de fapt aceeasi oameni vor plati si din fondul de reparatii si din cel de investitii lucrarea executata, pt ca banii ce nu vor fi dati de rau platnici vor fi luati de administrator din fondul lunar de reparatii tot de la fraieri, in timp....
Eu ca proprietar bun platnic, inafara de a fi ridiculizata de administrator ca intradevar sunt fraiera ca platesc, ce pot face practic? Pot solicita un organ competent sa vina si sa faca un control la asociatie? Eu ii spun doamnei ca nu cunoaste legea, dna nu e de acord si situatia merge inainte! Eu ce pot face ca sesizare pe undeva? Administratia e tinuta de firma privata, atat timp cat ei isi iau banii, nu ii intereseaza de unde, adica doar de la cei ce platesc si pt ceilalti, nu isi bat capul cu instantele, nu urmaresc sa fie dreptate sau sa se respecte legea!
Administratora de la noi spune ca nu are cum sa ii oblige sa achite fondul de reparatii si a fost de acord cu mine ca cei bun platnici sunt fraieri. Dar nu doreste sa reimparta suma cum trebuie, asa ca defavorizeaza bun platnicii si ii favorizeaza pe ceilalti. Legal ce pot face? Ea a luat banii din fondul strans ca un bun comun al scarii, nu defalcat pe fiecare locatar, spunand ca nu au programe de contabilitate etc! Asta nu e scuza ca sa platesc eu fraiera mai mult pt ca vecinul smecher nu plateste!
Reparatii scara bloc. Buna ziua, la asociatia de bloc unii vecini au platit fondul de reparatii altii nu. A aparut o reparatie, iar din suma necesara acestei reparatii s-a scazut fondul de reparatii strans doar de la unii si apoi s-a impartit in mod egal la toti ceea ce mai ramasese de plata, fara sa se tina cont ca unii platisera sau nu fondul de reparatii. Mie nu mi se pare corect, administratora avand ca argument ca vecinii rau platnici "vor ramane datori cu partea lor de fond de reparatii", datorie care trebuie stinsa doar la vinderea apartamentului, si nu se adauga penalitati. Cum pot convinge ca nu e drept? Aceste asociatii pot fi trase la raspundere? Control de undeva?
Răspuns la discuția Contestatie concurs la primarie..
Si daca un subiect dat la acest concurs nu se afla in bibliografia anuntata, ce pot face? Cum se poate remedia?
Contestatie concurs la primarie. Buna ziua, am sustinut recent un concurs pentru ocuparea unui post de inspector la primarie si consider ca la proba scrisa cu subiecte clasice am luat mult mai putin decat ma asteptam si am picat. Contestatia depusa la ei a urcat cu putin nota initiala, tot respinsa fiind. Ce mai pot face? Am nevoie de avocat sa imi formuleze cerere la instanta de contencios administrativ?
Nu e vb de litigiu intre mine si avocat, onorariul a fost achitat de la bun inceput, exact ce scria in contract. Nu era onorariu de succes convenit. Problema mea e sa nu ma "incurce" in sensul sa primeasca acte in numele meu si sa nu aflu de ele in timp util, precum si accesul la dosar electronic.
Buna ziua, cum se poate scoate un avocat dintr-un proces civil ce doresc sa nu ma mai reprezinte, sa nu mai aiba acces la dosarul electronic si sa nu mai primeasca correspondenta pt mine? Mai am un avocat ce va ramane. Multumesc.
Buna ziua, pentru o persoana cu dubla cetatenie Ro si USA, de origine romana, stabilit a de multa vreme in USA, unde are serviciu si locuinta, in Ro venind doar in concedii, unde e considerat domiciliu si unde resedinta? Acest cetățean solicita program de vizitare minor ce traieste in Ro la adresa sa din Ro, unde de fapt vine in concedii si unde locuieste permanent doar bunicul copilului. Multumesc