avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandramiere

Activitate Alexandramiere

De comun acord cu angajatorul mi s a schimbat functia, cu mentiunea ca salariul ramane cum era anterior plecarii in cic (mai mare decat cel aferent functiei actuale)
Dupa cele 6 luni de “protectie” dupa revenirea din cic, angajatorul poate modifica salariul, scazandu l?

Multumesc
Buna,

Dupa intoarcerea din ccc, angajatorul sustine ca nu ma poate reincadra pe postul avut inainte. Nu este o problema pentru mine deoarece reaponsabilitatile erau diferite, propunandu-mi sa imi schimbe functia fara sa se atinga de salar- deci salariul nu va scadea in conformitate cu functia.
Intrebarea este, daca accept schimbarea functiei, dupa cele 6 luni poate automat sa mi modifice salariul? Daca da, cum as putea sa procedez ca ei sa nu poata sa scada salariul?
- Ce risc in cazul in care nu accept schimbarea functiei?
- momentan pe postul respectiv sunt 4 persoane, daca angajatorul invoca desfiintarea postului ar insemna si concedierea lor, nu?

Multumesc
Buna,

Fiica mea face 2 ani in 18 aprilie 2020. Luna 18 mart-18 apr trebuia sa fie luna tatalui/ nu a optat pentru luna lui, iar eu am intrat in co fara plata pentru o luna.
In aceste conditii pot intra in categoria celora care pot obtine prelungirea concediului cc?

Multumesc
Buna,

As dori sa stiu daca tatal poate beneficia in vreun fel sau exista o portita in lege care sa aloce pentru el stimulentul de insertie pana la 3 ani ai copilului. Mama a stat in ccc, iar copilul implineste 2 ani in aprilie. Tatal e deja in campul muncii, iar mama e nevoita sa ramana cu copilul pana ii permite legea, nebeneficiind astfel de stimulent. (1 an si 11 luni - tatal nu poate lua luna tatalui)

Multumesc
Buna,

Dupa reintoarcerea la locul de munca,din ccc, angajatorul este obligat sa alinieze eventualele mariri salariale facute in perioada de absenta sau poate gasi portite de refuz in aces caz, si sa faca reinceperea activitatii cu salariul de dinaintea suspendarii contractului?

Multumesc
Buna,

As dori sa aflu data exacta de intoarcere in campul muncii la finalul perioadei de cic de 1 an si 11 luni in conditiile in care
- nu optez pentru stimulent
- tatal nu isi ia luna lui

Copilul e nascut pe data de 18 aprilie 2018
Data de intoarcere este 17/18/19 martie 2020?
Doresc daca se poate sa ma ajutati si cu un art din lege care sa specifice acest lucru deoarece de la locul de munca mi au spus ca nu stiu, nemaiconfruntandu se cu situatii similare si sa caut in lege.

Multumesc