Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu dupa intoarcere din ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu dupa intoarcere din ccc

Buna,

Dupa reintoarcerea la locul de munca,din ccc, angajatorul este obligat sa alinieze eventualele mariri salariale facute in perioada de absenta sau poate gasi portite de refuz in aces caz, si sa faca reinceperea activitatii cu salariul de dinaintea suspendarii contractului?

Multumesc
Alexandramiere, utilizator
Potrivit art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi îngrijire a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.

Asadar, la reintoarcerea din CCC trebuie sa vi se acorde salariul pe care l-ati fi avut daca nu erati in CCC.