avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate Luoana Mihaela

Activitate Luoana Mihaela

Pentru rezilierea unui contract de inchiriere este nevoie de o notificare in prealabil sau ne adresam direct instantei de judecata
Discuție Legislatie
Va rog imi poate spune cineva daca HG 622 / 2004 -privind stabilirea conditiilor de introducere pe piata a produselor pentru constructii a fost abrogate ?
Daca da , cunoasteti data cand s-a abrogat ?
Va multumesc .
Discuție Taxa timbru
Pentru o cerere interventie accesorie se plateste taxa de timbre . Daca da , ce valoare are ?

Va multumesc .
Pot face o cerere de interventie pe vechiul cod de procedura civila ? Mentionez faptul ca cererea mea de interventie ar ajuta intimantul intr-o contestatie la executare silita . De asemenea va aduc la cunostinta ca cel care a formulat cererea de contestatie la executare o face impotriva unui Proces-Verbal de executare silita intocmit la data de 15.05.2013.
Prin urmare cererea de interventie precizez inca odata ca ajuta intimatul si nu contestatorul . Exista vreun impediment pentru acest aspect ?
Multumesc
Daca am trimis o somatie la o societate debitoare si aceasta nu vrea sa o primeasca , postasul lasand recipisa se se prezinte la posta sa o ridice si mai apoi scrie pe ea refuz de primire , la judecata poate fi considerat ca nu am facut procedura prealabila.
Intr-un dosar civil pe care o instant la inregistrat gresit , deorece el era o Ordonanta de Plata si a fost inregistrar ca actiune in raspundere contractuala -pretentii este amanat si se spune la solutie camanari / indicente 3 . Ce inseamana ?
Răspuns la discuția Recalificarea unei cai de atac
Sentinta data de insranta de fond a fosr data cu apel.Tribunalul a recalificat-o.Eu acum voi completa motivele de apel pe care le-am depus in atunci cand am declarat apel,cu motivele de recurs.Recalificarea sa da in data de 12.12.2013 si urmatorul termen este in data de 17.12.2013.Va rog daca imi puteti explica mai pe larg.Va multunesc foarte mult.
La termenul din 13,12,2013 instanta recalifica calea de atac data de judecatorie din apel in recurs fiind vorba ca instanta de fond nu a avut in vedere executarea contractului pentru care s-a solicitat nulitatea . Va rog sa-mi spuneti ce urmeaza sa fac eu ? Apelul a fost declarat in termen , dar cu recursul ? inseamna ca instanta ma repune in termen si trebuie sa-l motivez conform art. din cod care reglementeaza cazurile de recurs ? Pe 18 trebuie sa si timbrez cum mi-a indicat instanta . Dar nu cunoscu procedura de continuare in cazul recalificarii unei cai de atac . Va multumesc .
Am obtinut o hotarare in baza disp art. privind ordonatan de plata . din noul cod civil . Au trecut cele 10 zile de formulare a contestatiei in anulare .
Trebuie sa merg la judecatorie sa o investesc cu mentiunea definitive ?
Irvocabil ? Investirea cu formula executorie se mai face ?
Nu executarea silita a fostefectuata. Este vorba de o evacuare . Lucrurile sunt in custodia societatii si fost chirias refuza sa-si ia lucrurile .