avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate dorinctin

Activitate dorinctin

Buna ziua, am o intrebare legata de impozitarea unor venituri cu caracter nepermanent provenind de la Comisia Europeana (contract individual de prestari servicii de evaluator proiecte pt o perioada de aproximativ 2 sapt). Imi puteti spune cand se declara acestea (anul efectuarii platii sau anul urmator) si cu ce procent se impoziteaza?
Multumesc.
Poate un ordin de ministru sau o reglementare interna sa restranga drepturi finamciare prevazute de o hotarare de guvern?
In luna mai 2011 m-am aflat cu forme legale in Franta, unde am cumparat o masina noua, direct de la dealer. Am inmatriculat-o acolo platitind toate taxele cerute de statul francez. La revenirea mea definitiva in tara in luna septembrie 2012 a trebuit sa-mi reinmatriculez masina si sa platesc, bineinteles, taxa pe poluare. Intrebarea este: eu pot sa cer in instanta recuperarea acestei taxe. daca da, unde gasesc o motivare potrivita acestei situatii? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția bon fiscal sau chitanta?
Am nevoie urgenta (pana maine dimineata) de o baza legala in care sa scrie negru pe alb ca este suficienta mentiunea "conform bon fiscal nr./data" pe facturile fiscale achitate in numerar.
Am urmarit post-ul de mai sus si am cautat si in normele CF si in OG 28/1999 dar nu am gasit.
Va multumesc.