avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate andrei7676

Activitate andrei7676

Răspuns la discuția alcoolemie mare ce ma asteapta?
Nu am handicap locomotor , regret sincer fapta comisa ,am mustrari de constiinta ,nu pot sa apreciez exact distanta ,care era oricum foarte scurta .Imi pare sincer rau !
Aveti dreptate ,regret enorm fapta comisa ! Indiferent de rezultat ,cand voi mai conduce vreodata aceasta nu se va repeta ,va asigur !
Răspuns la discuția alcoolemie mare ce ma asteapta?
Va multumesc frumos
Răspuns la discuția alcoolemie mare ce ma asteapta?
Va multumesc frumos ,dar m-ati cam speriat ,pedeapsa cu executare ? nu a fost cu evenimente ,singur in masina , noaptea cand nu exista trafic ,am condus 500 de metri ,nu am fost oprit in trafic ci pe trotuar cand parcasem
Buna seara ! Am o intrebare relativ de situatia in care mi s-a dectetat in sange 2.14 alcoolemie (fara niciun incident,fara antecedente anterioare).Nu ma astept de clementa ,stiu ca am gresit(va rog sa va abtineti in a-mi da mesaje ce nenorocit esti,pe bune,in fapt am condus vreo 500 de m fara a fi oprit in trafic,sunt in culpa datorita recunoasterii faptului ca am consumat alcool,nu am produs vreun accident,singur in masina fiind!) Drept sa fiu ,daca in cel mai fericit caz nu obtin o pedeapsa cu amanarea aplicarii pedepsei,trebuie sa -mi iau fapta (pe care oricum o iau).Intrebarile mele la dumneavoastra sunt :
1.In caz ca imi iau pedeapsa cu amenda penala (cu executare) se mai pot dispune masuri complementare ? (sper sa nu) O platesc si sa ma lase in pace!E posibil ? Sau tot imi dau cu supraveghere ,sa fac si sa dreg ,sa mai fac munca patriotica ,sa ma duc la consilier sa-i zic etc?etc? (Sincer ,as putea s-o fac ,dar n-am niciun chef !)
2.In cat timp s-ar sterge eventuala amenda penala din cazier ,incepand cu momentul condamnarii si sub aspectul platii?
Va multumesc frumos pentru raspuns ,as aprecia un raspuns calificat sa nu-mi stricati postul !
Cu mare drag!
0.98
Acum vreo doua saptamani pe 13 mai am patit o belea.Dupa ce am consumat alcool ,am condus vreo 500 de m sa-mi iau tigari.In acel loc pandeau 1 politist si un jandarm.Dupa ce am parcat masina ,nefiind surprins in trafic ,in timp ce ma indreptam spre geamul magazinului am fost interpelat de un politist (care nu era de la rutiera) sa-i dau actele ca sa-mi dea avertisment fiindca era pe la ora 23:30.Ulterior ,autosesizandu-se m-a intrebat daca am consumat alcool,am recunoscut ,a chemat un echipaj care dupa ce mi-a pus fiola a plecat,am fost condus la spital ,alcoolemie mare (penala)etc!Intrebarea mea este ,avand in vedere ca politistul care m-a dus la sange nu e politist rutier ,pot beneficia de o astfel de aparare ,in sensul ca probele biologice recoltate nu au fost recoltate in fata unui politist rutier ,deci nelegal recoltate in acceptiunea mea ? Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția alcoolemie ce ma asteapta ?
Stimate D-le Avocat, va multumesc foarte mult pentru mesaj ! Am totusi cateva nelamuriri ,

1.Calculul retroacativ al alcoolemiei va trebui sa-l cer eu sau va fi cerut de parchet ? Si el mai exista ? stiu ca exista o decizie a curtii constitutionale conform careia se ia de baza prima recoltare .
2. Spuneti ca am sanse la o solutie care sa nu presupuna condamnarea va referiti la posibilitatea obtinerii unei hotarari de amanare a aplicarii pedepsei ? Credeti ca am sanse la o astfel de hotarare daca merg pe teza recunosc si regret fapta ?

Multumesc frumos pentru raspunsul si la aceste intrebari !
Răspuns la discuția alcoolemie ce ma asteapta ?
Va multumesc frumos pentru raspuns ! La punctul 3 ma refeream la suspendarea aplicarii pedepsei ca si pedeapsa (unde nu se anuleaza permisul dupa cate am inteles ,nici nu exista cazier in perioada suspendarii (ceea ce e un aspect foarte important pentru mine ) , va referiti si dvs. la acelasi lucru ,adica exista sansa primirii unei hotarari de suspendare a aplicarii pedepsei ?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
1. Maximul este de 5 ani
2. Durata pana ajungei in instanta cam un an si jumatate si judecata cam un an!
3. Discutati cu procurorul si cu avocatul care va va reprezenta. Nu sunt sanse sa fiti scos de sub urmarire dar sunt sanse sa fiti condamnat cu suspendare.
4 Vezi raspuns punct 3
5. discutati cu avocatul ales.

Buna ziua , Acum cateva zile ,in perioada de urgenta ,am condus masina de acasa aproximativ 300 de m pana la un magazin din apropiere ca sa-mi cumpar tigari.Cand ma indreptam spre magazin dupa ce parcasem am fost oprit de un agent sa-i dau documentele ,acesta a chemat ulterior un coleg de la rutiera am suflat 0.98 ,am fost dus la sange unde am dat 2 probe.Maine ma duc sa platesc analizele ,in speranta grabirii procedurii .Mentionez ca nu am cazier ,nu am antecedente penale .
Intrebarile mele catre dvs. ar fi :
1. Se poate da un maxim de 5 ani cu un spor de 2 ani avand in vedere ca fapta a fost comisa in perioada starii de urgenta desi este evident ca fiind o infractiune de pericol nu cred ca trebuie sa se retina ca as fi profitat de starea de urgenta ca sa conduc in stare de ebrietate?
2.Dupa ce vine rezultatul alcolemiei cat estimati ca mai dureaza pana se pronunta instanta ?
3.Din practica credeti ca am vreo sansa sa fiu scos de sub urmarire penala daca recunosc si regret fapta (care chiar asa e ) ? Sau poate procurorul sa ofere intr-un acord de recunoastere (daca il cer si mi-l aproba )o pedeapdsa cu suspendarea aplicarii pedepsei ?
4. La asa fapta credeti ca am vreo sansa sa primesc in instanta suspendarea aplicarii pedepsei sub supraveghere ?Am vazut ca altii au mai scris pe forum ca au primit .
5.Inteleg ca recalcularea nu se mai acorda conform unei decizii a curtii constitutionale conform se ia de baza prima valoare a alcoolemiei ?
Multumesc pentru raspunsul dvs. calificat !