avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate Ramo Ramona

Activitate Ramo Ramona

I-am propus sa ma astepte si pe mine pana saptamana viitoare, cand voi putea sa imi iau o zi libera de la servici sa mergem impreuna la banca. Intentionez sa merg maine in sucursala cu pricina sa am o discutie prealabila cu dansii si sa ii rog, eventual, sa fie pregatiti cu argumente solide sa o convinga. ca este spre binele dumneai sa lase sumele unde sunt. Si sper sa ma asculte. Multumesc pentru timpul dvs si pentru sfaturi!
Matusa mea in varsta de 84 de ani a fost convinsa de catre o verisoara de-a ei, la fel de in varsta, care locuieste in Germania, ca exista o lege prin care in cazul unui eventual deces, copii nu vor putea beneficia de sumele aflate in conturile ei de la banca. Aceasta a sfatuit-o sa lichideze toate depozitele( matusa are sume destul de consistente) si sa tina banii in casa ca sa ii poata lasa mostenire celor 2 baieti. Verii mei sunt plecati in Elvetia, nu pot interveni cu nimic, in sensul de mers la banca si sunt disperati pentru ca matusii i-a intrat in cap ca asa stau lucrurile, ca statul in va lua banii cand ea va deceda si ca verisoara din Germania care a procedat la fel are dreptate. Inutil sa mentionez ca o persoana de varsta dumneai nu ar trebui sa stea in casa cu astfel de sume, sa se plimbe pe strada cu astfel de sume, si ca mai povestit unor vecine despre intentia ei. Mentionez ca matusa este bine ancorata in realitate in general, nu este senila, foloseste internetul, are cont pe retelele de socilizare. M-ar ajuta mult o explicatie juridica care sa demonteze cele spuse de verisoara ei( evident in cazul in care nu sunt adevarate cele spuse de aceasta). Ma poate ajuta cineva? Multumesc!
Eu as vrea sa stiu daca exista vreo sansa legala sa faca aceste demersuri domnul respectiv. Avand in vedere ca eu achit intretinerea soacrei nu ma simt dispusa sa achit 1/5 din 23500 de lei degeaba. Nici timp sa ma ocup si sa mobilizez lumea nu am, dar decat sa platesc asemenea suma, daca este cazul, fac si asa ceva. Mi se pare pur si simplu inacceptabil!
Este ceva "la mica intelegere". Listele de intretinere sunt afisate o data la 3 luni, sunt facute "de mana". Imobilul este unul vechi, apartamentele au fost cumparate de la ICRAL, locatarii sunt in varsta si nu au luat nici o inititiva pentru ca "las ca merge si asa". In afara acestui domn toata lumea plateste intratinereea la cateva zile de la afisare si cam la atat se rezuma situatia. In cazul unor avarii, doamna care face listele si care incaseaza rezolva cu poate si asta e.
Soacra mea locuieste intr-un imobil cu 6 apartamente unde nu exista asociatie de proprietari, ci doar de locatari, in ciuda faptului ca toti locatarii sunt si proprietari. Unul dintre vecini nu a platit cotele de intretinere din 2012. Calculul cotelor este facut de catre o doamna care nu stiu sincer in ce relatie este cu asociatia de locatari. Aceasta a discutat cu persoana respectiva in mai multe randuri, dar fara succes. Domnul a invocat mereu diverse probleme personale( are intr-adevar o sotie cam bolnava). Mentionez ca nu exista nici presedinte, nici comitet nimic. Saptamana aceasta, cand a fost iar abordat, domnul respectiv a spus ca va da asociatia de locatari in judecata pentru prescrierea datoriilor mai vechi de 3 ani. Este posibil asa ceva? Mentionez ca nici macar nu i s-au calculat penalitati pe lista de intretinere. Cine va acoperi acele sume? Noi? Ce se poate face in aceasta situatie? Poate fi data in judecata o asociatie de locatari?Multumesc!
Va multumesc mult! Actiunea despre care povestest eu nu are loc in Bucuresti. Va ocupati cu astfel de cazuri? Va pot contacta in privat? Multumesc!
Tutorele trebuie sa fie dintre membrii familiei? Sau se poate oferi oricine considera ca este capabil?
Va multumesc frumos pentru raspuns. As vrea totusi sa stiu ce prevede legea in legatura cu persoanele care nu au capacitate de discernamant si daca nu exista o baza legala prin care cuiva sa ii fie atribuita sarcina de a veghea la comportamentul persoanei respective.
Mama mea locuieste impreuna cu varul meu intr-un imobil p+1- ea la etajul 1, varul la parter. Casa este legal 2/3 a mamei mele si 1/3 a varului meu. Vaduv fiind, in urma cu 5 ani, varul meu a cunoscut pe internet o doamna din strainatate, pe care a adus-o in Romania si cu care s-a insurat. - doamna nu are cetetenie romana. Doamna s-a dovedit a fi bolnava de schizofrenie si tulburare bipolara, fiind internata in repetate randuri in institutii specializate si iesind de acolo la cerere, pe semnatura ei!( Nu inteleg cum este posibil asa ceva!) In momentele de criza aceasta devine violenta, inclusiv cu mama mea, aruncand cu diverse obiecte si acuzand-o pe mama mea ca sta ilegal acolo si ca este casa ei! De fiecare data cand revine din spital aceasta nu continua tratamentul pe motiv ca se ingrasa! Ce solutii exista pentru mama mea? Nu ar trebui ca o astfel de persoana sa aiba un tutore sau ceva de genul? Varul meu care nu vrea sa isi asume nici un fel de raspundere legata de ea nu poate fi obligat prin lege sa ii asigure tratament si sa raspunda pentru faptele ei? Un partaj al imobilul ma gandesc ca ar fi folositor. Exista pe forum avocati specializate in astfel de spete? Mentionez ca rog admin daca postez in forum gresit sa fie mutata intrebarea acolo unde se potriveste mai bine.Multumesc anticipat!