Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prescriptie datorii intretinere asociatie de locatari, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prescriptie datorii intretinere asociatie de locatari, nu proprietari

Soacra mea locuieste intr-un imobil cu 6 apartamente unde nu exista asociatie de proprietari, ci doar de locatari, in ciuda faptului ca toti locatarii sunt si proprietari. Unul dintre vecini nu a platit cotele de intretinere din 2012. Calculul cotelor este facut de catre o doamna care nu stiu sincer in ce relatie este cu asociatia de locatari. Aceasta a discutat cu persoana respectiva in mai multe randuri, dar fara succes. Domnul a invocat mereu diverse probleme personale( are intr-adevar o sotie cam bolnava). Mentionez ca nu exista nici presedinte, nici comitet nimic. Saptamana aceasta, cand a fost iar abordat, domnul respectiv a spus ca va da asociatia de locatari in judecata pentru prescrierea datoriilor mai vechi de 3 ani. Este posibil asa ceva? Mentionez ca nici macar nu i s-au calculat penalitati pe lista de intretinere. Cine va acoperi acele sume? Noi? Ce se poate face in aceasta situatie? Poate fi data in judecata o asociatie de locatari?Multumesc!
Eeste discutabil termeneul de prescriptie invocat de catre rau platnic
Termenul de prescriptie de 3 ani,opereaza in situatiile in care creditorul=asociatia de proprietari in interiorul celor 3 ani nu a desfasurat acte si actiuni pentru recuperare debit
Si legislatia asociatiilor de locatari prevedea dreptul in favoarea asociatiei de a desfasura demersurile pentru recuperare debite-inclusiv in instanta de judecata
Ce fel de asociatie este constituita la nivelul imobilului care sa functineze fara reprezentant legal si comitet executiv?
Cine semneaza listele de plata lunare ?
In situatia in care asociatia prin reprezentant legal nu demareaza procedura de recuperare debite,sumele vor ramane in sarcina asociatiei
Legislatia in vigoare,disp L nr 196/2018 impune obligativitatea transformarii tuturor asociatiilor de locatari in asociatii de proprietari,refacerea regulamentului de ordine interioara si a statutului si depunerea documentelor la judecatorie
Desfasurati demersuri pentru convocare adunare generala,alegeti reprezentant legal
Daca administratorul nu a calculat periodic penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta,rezulta ca desi este angajatul asociatiei-pentru care primeste lunar drepturi salariale,a incalcat dispizitiile in vigoare si concret este responsabil pentru prejudiciul cauzat asociatiei
Contravaloarea debitului acumulat de catre vecinul rau platnic poate fi recuperat de catre angajator=asociatie in instanta d ejudecata de la administratorul care a incalcat dispozitiile in domeniu
Domnul are dreptate, este vina celorlalti proprietari ca au asteptat atat...
De platit... o sa le plateasca toti...
Utilitatile cum sunt facturate, la comun ( pausal) sau fiecare are propriul contor si contract cu furnizorul?
Nu ar strica sa apelati la un avocat si sa vedeti ce mai puteti recupera de la domnul in cauza.
Este ceva "la mica intelegere". Listele de intretinere sunt afisate o data la 3 luni, sunt facute "de mana". Imobilul este unul vechi, apartamentele au fost cumparate de la ICRAL, locatarii sunt in varsta si nu au luat nici o inititiva pentru ca "las ca merge si asa". In afara acestui domn toata lumea plateste intratinereea la cateva zile de la afisare si cam la atat se rezuma situatia. In cazul unor avarii, doamna care face listele si care incaseaza rezolva cu poate si asta e.
Eu as vrea sa stiu daca exista vreo sansa legala sa faca aceste demersuri domnul respectiv. Avand in vedere ca eu achit intretinerea soacrei nu ma simt dispusa sa achit 1/5 din 23500 de lei degeaba. Nici timp sa ma ocup si sa mobilizez lumea nu am, dar decat sa platesc asemenea suma, daca este cazul, fac si asa ceva. Mi se pare pur si simplu inacceptabil!
este vina celorlalti proprietari ca au asteptat atat..
.
Dreptul de a solicita recuperarea obligatiilor de intretinere intra in responsabilitatea persoanei juridice constituite la nivelul imobilului de locuit
Demersurile pentru recuperare sume cu titlu de restanta,intra in responsabilitatea exclusiva a persoanei juridice
Proprietarii nu detin autoritatea,nici competenta si nu detin calitatea procesuala sa se implice personal in recuperarea de debite acumulate de catre rau platnici
In conditiile in care in asociatia dv hotaraste o singura persoana administratorul care nici nu stapaneste dispozitiile in domeniu,dupa cum a calculat cotele individuale de intretinere pana acum,dupoa cum nu a respectat dispozitiile in vigoare si nu a calculat penalitati,mai mult ca sigur ca va continua activitatea in detrimentul majoritatii proprietarilor
Atat timp cat nu exista minimum de interes din partea proprietarilor de a cunoaste dispozitiile in vigoare ,accepta sa functioneze in baza unor dipozitii abrogate,nu au reprezentant legal si comite executiv si accepta sa retrbuie lunar o persoana care incalca legea in vigoare,este greu de crezut ca debitele nu vor fi repartizate proprietarior bun platnici