avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate Dema Andreea

Activitate Dema Andreea

Buna ziua! Soacra mea are 64 de ani și dorește sa depună dosarul de pensie doar ca ar fi o mica problema,are doar 11 ani pe cartea de munca,ea are și 6 copii.intrebarea mea ar fi la dosarul de pensie nu se ia în considerare si faptul ca ea este mama a 6 copii născuți pe vremea lui Ceaușescu
Proprietara apartamentului a decedat iar fiul dânsei nu găsește actele apartamentului.
Doar cu un extras CF se poate intra in drepturi
Cum se poate recupera actele apartamentului când proprietarul este decedat
Soțul doamnei a decedat în 2005, fiul dânsei vrea să treacă apartamentul direct pe mine si nu are pretenții

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
1. Succesorii defunctei dezbat succesiunea de pe urma doamnei decedate si, daca si sotul dansei a decedat si nu s-a dezbatut succesiunea, si de pe urma acestuia.
2. Dupa dezbaterea succesiunii va pot vinde sa dona imobilul.
3. Actele se pot face la notar daca exista intelegere sau in instanta daca nu va intelegeti!

Deci fiul dânsei să devină proprietar și după mil poate dona mie?


gi-jane2 a scris:

intai merge la notar sa devina proprietar si apoi vi-l vinde/ doneaza. Toate astea se fac la notar.
Daca nuj se poate prezenta, va poate da procura.

Buna ziua! Recent a decedat doamna la cine stau în chirie,ea având un copil,copilul dânsei nu are pretenții la apartament adică mil lasa mie.ce acte am nevoie pentru a trece imobilul pe mine,care sunt costurile și aceste acte se fac la notar sau avocat.Multumesc
Răspuns la discuția pensie, ajutor de deces
Buna ziua as avea si eu o întrebare dacă nu deranjez
Am o bunică care a decedat ieri dimineață,ea este văduva de veteran, avea doar pensia de urmaș de veteran.Ea ar beneficia de ajutor de înmormântare?
Mulțumesc anticipat
Cum adică tagada?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Va trebuie o hotarare judecatoreasca.
Prima data trebuie tagada paternitatii si apoi recunoasterea.

Bună ziua! Va deranjez pentru un sfat. Eu am fost căsătorită timp de 12 ani relația nu a mers și ne-am despărțit. În timpul în care noi am stat despărțiți eu mi-am găsit un alt partener cu care am băiețelul. Problema este ca noi am divorțat înainte de a naște eu cu 2 luni și când am fost sa fac certificatul copilului la trecut pe fostul în certificat. Tatăl copilului vrea sa îl recunoască sa fie trecut pe numele lui. Intrebarea ar fi doar prin tribunal se poate rezolva sau se poate și prin notar?