avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate Jorjetel10

Activitate Jorjetel10

Mulțumesc amîndurora!
pt ce motive il puteti înceta ?
În septembrie expiră contractul și nu mai doresc să-l prelungesc.
Bună ziua,

Am un chiriaș cu contract de închiriere pînă în septembrie 2021, dar și viză de flotant pînă la sfîrșitul anului 2021.
Pot să-i cer să respecte contractul de închiriere (adică părăsirea locuinței în septembrie), sau viza de flotant are prioritate?
Răspuns la discuția Recuperare boxa
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
a-ti avut > atentie la regulile de gramamtica

mitabiciclista a scris:

Va adresati instantei dacă nu a-ti avut grija sa verificati înainte de a cumpăra.Posibil sa aveți succes.

Terenul este înscris în registrul agricol doar din 2020.
Am făcut trei contracte de arendare succesive (înregistrate la primărie), dar doar la acest din urmă contract (al treilea) primăria cere achitarea de impozite pe teren pentru anii din urmă specificați.
SOMAȚIA este pentru plata impozitului pe teren pentru 2021 (tot anul).
Teren arabil fără titlu de proprietate, dar impozitat
Bună ziua,
Pentru un teren arabil dețin un document de punere în posesie din 2008 (nu am încă un titlu de proprietate din vina autorităților). Terenul îmi este dat în posesie în urma Legii nr. 18/1991.
Acest teren l-am arendat din 2010, fără a face referire în contractul de arendare la impozitul pe teren.
Am primit acum (mai 2021) de la primăria în raza căreia se află terenul un Proces-verbal cu calculele de impozit pe anii 2017, 2018, 2019 și 2020 și termene de plată 30 martie a fiecărui an corespunzător. De asemenea, am mai primit un TITLU EXECUTORIU și o SOMAȚIE, ambele cu aceeași sumă, de la primăria respectivă.
Întrebare: Sînt obligat să plătesc aceste impozite pentru terenul pentru care nu am titlu de proprietate? În baza cărei legi?
Vă mulțumesc anticipat. Dacă am expus neclar voi da amănunte.
Vă mulțumesc mult !
Contribuția la CAS

Bună ziua,
Am lucrat în 2001 la o firmă care acum este radiată. La ce instituție ar trebui să mă adresez pentru a afla dacă mi s-a plătit contribuția CAS.
Mulțumesc.