Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Pentru un teren arabil dețin un document ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Pentru un teren arabil dețin un document de punere ...

Teren arabil fără titlu de proprietate, dar impozitat
Bună ziua,
Pentru un teren arabil dețin un document de punere în posesie din 2008 (nu am încă un titlu de proprietate din vina autorităților). Terenul îmi este dat în posesie în urma Legii nr. 18/1991.
Acest teren l-am arendat din 2010, fără a face referire în contractul de arendare la impozitul pe teren.
Am primit acum (mai 2021) de la primăria în raza căreia se află terenul un Proces-verbal cu calculele de impozit pe anii 2017, 2018, 2019 și 2020 și termene de plată 30 martie a fiecărui an corespunzător. De asemenea, am mai primit un TITLU EXECUTORIU și o SOMAȚIE, ambele cu aceeași sumă, de la primăria respectivă.
Întrebare: Sînt obligat să plătesc aceste impozite pentru terenul pentru care nu am titlu de proprietate? În baza cărei legi?
Vă mulțumesc anticipat. Dacă am expus neclar voi da amănunte.
Jorjetel10, utilizator
Pai, ati fost la Primarie si ati inscris terenul in rolul dvs fiscal?
Terenul este înscris în registrul agricol doar din 2020.
Am făcut trei contracte de arendare succesive (înregistrate la primărie), dar doar la acest din urmă contract (al treilea) primăria cere achitarea de impozite pe teren pentru anii din urmă specificați.
SOMAȚIA este pentru plata impozitului pe teren pentru 2021 (tot anul).
Jorjetel10, utilizator