avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate emyno

Activitate emyno

Buna seara. Vreau sa intreb daca in cadrul companiei am vrea sa organizam programe de uceniciei sau intership...am nevoie de un formator oficial din extern sau pot sa folosesc si un angajat care are curs de formator si impreuna cu un maistru sa supervizeze formarea unui ucenic pe toata perioada propusa ? Ne'am incadra in termenii legii uceniciei? Va multumesc
va spun doar din ce mi-a explicat angajatul....are un contract prin care se pune la dispozitia armatei oridecate ori este nevoie. am inteles ca el in anii anteriori a participat si la 2 ,3 misiuni in afganistan sau ceva tara de genul acesta....daca aceste detalii nu sunt de ajutor o sa il contactez pe angajat sa imi dea mai multe explicatii. multumesc
buna ziua,
un angajat al companiei noastre (firma constructii) are si contract semnat cu Ministerul Apararii. Daca el este solicitat la zile de pregatire/instructie/misiune ( pe teritoriul tarii sau inafara) si lipseste de la munca , avem vreo obligatie prin lege sa ii oferim drepturile salariale pe zilele acestea?
multumesc!