avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea uceniciei si internshipul. Buna seara. Vreau sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea uceniciei si internshipul. Buna seara. Vreau sa intreb daca in cadrul companiei am vrea ...

Buna seara. Vreau sa intreb daca in cadrul companiei am vrea sa organizam programe de uceniciei sau intership...am nevoie de un formator oficial din extern sau pot sa folosesc si un angajat care are curs de formator si impreuna cu un maistru sa supervizeze formarea unui ucenic pe toata perioada propusa ? Ne'am incadra in termenii legii uceniciei? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:03, 11 Iunie 2021
1. furnizori de formare profesională pentru ucenicie la locul de muncă, denumiți în continuare furnizori - unități și instituții de învățământ, angajatori, alți formatori, autorizați/acreditați pentru calificarea respectivă;

coordonatorul de ucenicie - salariatul angajatorului sau, după caz, întreprinzătorul persoană fizică organizator al uceniciei la locul de muncă și care are obligația de a colabora cu furnizorul de formare profesională autorizat pentru organizarea, desfășurarea și evaluarea continuă a formării profesionale a ucenicului, pe baza standardului ocupațional corespunzător ocupației în care se califică ucenicul.

Poate avea calitatea de coordonator de ucenicie salariatul sau, după caz, întreprinzătorul persoană fizică ce îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este calificat pentru practicarea ocupației sau, după caz, a activității pentru care se organizează programul de ucenicie;
b) practică ocupația sau, după caz, activitatea pentru care se organizează programul de ucenicie;
c) are experiență de cel puțin 2 ani în ultimii 5 ani în ocupația sau, după caz, în activitatea pentru care se organizează ucenicia;
d) nu are cazier judiciar;
e) este apt din punct de vedere fizic și psihic.

2. indrumător - persoana desemnată de organizația-gazdă care coordonează, informează, îndrumă și acordă sprijinul necesar internului pe perioada programului de internship, monitorizează și evaluează activitatea acestuia;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ucenicia de la locul de munca katy_ru38 katy_ru38 persoana care pregateste ucenicul, poate fi fara autorizatie de formator de formare profesionala? [Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu ... (vezi toată discuția)
Contract de ucenicie anisu anisu va rog sa imi dati cat mai multe detalii privind intocmirea unui contract de ucenicie la locul de munca (clauze , de ce trebuie tinut cont, remuneratie, ... (vezi toată discuția)
Ucenicie Lavinia-Ana Lavinia-Ana Cum se procedeaza in cazul in care o persoana fizica autorizata doreste sa ia ca ucenic o persoana care a terminat un curs de recalificare profesionala? Ce ... (vezi toată discuția)