avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate serida

Activitate serida

Răspuns la discuția certificat constatator
Domnule Ciubotaru, cred ca m-ati inteles gresit, tocmai asta am vrut si eu sa spun: un depozit e depozit indiferent de capacitate, dar atunci de ce nu este luata in considerare de catre agentia de protectia mediului activitatea de depozitare cuprisa in codul caen 5221?De ce mi se cere schimbarea certificatului constatator prin adaugarea separata a activitatii de depozitare, cand eu nu am aceasta activitate pentru comercializare?Care este practic diferenta intre activitatea de depozitare cuprinsa in codul caen 5221 si cea cuprinsa la codul caen 5210 in acest caz? E adevarat ca au fost si alte organisme de control, inclusiv pompierii, dar nimeni nu a facut aceasta diferenta, iar eu nu stiu ce sa fac. Doar sa imi schimb certificatul constatator si sa introduc si codul caen 5210,dupa care sa incep procedura de obtinere a autorizatiei de mediu, dar asta mi-ar lua timp, iar garda de mediu nu imi da acest timp.
Va multumesc pentru raspuns, si sa stiti ca nu e doar o curiozitate, imi pare rau daca mesajul meu v-a facut sa credeti acest lucru.
Buna ziua,

Am o locatie in care depozitez combustibil de tip: motorina, benzina si uleiuri.Aceste produse sunt folosite doar in interes propriu, nu se comercializeaza, cantitatea existenta in "depozit" fiind mica.La controlul efectuat de Garda Nationala de Mediu, s-a cerut obtinerea autorizatiei de mediu pentru depozit, ceea ce implica automat declararea depozitarilor ca ativitate secundara. Mentionez ca activitatea principala a societatii este : Activitati de servicii anexe pentru transporturi terestre, cod CAEN rev.2 -5221, acolo, in sectiunea H, diviziunea 52, fiind trecute si depozitarile.Pe actualul cod caen, Agentia de Protectie a mediului nu emite autorizatie de mediu pentru depozitare, si am fost intrebata de ce se doreste autorizarea depozitului, daca nu se comercializeaza.Ceea ce as vrea sa stiu, daca se poate, este: ce capacitate de depozitare trebuie sa existe intr-o locatie pentru a putea fi denumita depozit de combustibil si a se impune obtinerea autorizatiei de mediu?
Răspuns la discuția va rog frumos, un sfat
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Intr-adevar este vorba de concediu pt. ingrijirea copilului.Lucrez in cadrul unei companii nationale, avand functia de sef de compartiment.Lucrez in aceasta companie de 9 ani, iar de 4 ani ocup aceasta functie.Stiu din ROI ca pt. a ma schimba trebuie intai sa am niste abateri, niste sanctiuni, sau penalizari, ori eu nu am asa ceva.Problema este ca numirea mea pe aceasta functie a fost facuta ca urmare a analizarii dosarului profesional, nu a unui examen, iar conducerea sustine ca deoarece nu a existat un examen, tot asa cum te-au numit te pot si da jos.Din punctul lor de vedere nu au nevoie de nici o justificare pt. a schimba pe cineva din post de sef, si din pacate au mai existat situatii de acest gen deoarece niciun post de conducere din aceasta companie nu a fost ocupat in urma unui examen.Cum am spus si mai inainte, pe specialitatea mea, specialitate in care lucrez de la inceput, am un dosar mai bun decat colegii mei, dar dupa cate vad nici asta nu are importanta.
Buna seara,

Am fost in concediu de ingrijire copil, concediu la care as avea dreptul pana in luna noiembrie, dar din motive financiare am inceput serviciul acum 3 saptamani.Am divortat cand baietelul avea 4 luni, iar fostul meu sot a plecat din tara.Cand am venit la serviciu, in prima zi, seful meu, directorul adjunct mi-a spus ca nu ma mai considera potrivita pentru postul pe care il ocup, post de conducere in cadrul firmei, deoarece am un copil si nu am sot, fapt ce ma va face sa ma gandesc mai mult la copil decat la munca pe care trebuie sa o prestez la serviciu.De asemenea mi-a spus ca eu venind la serviciu am luat banii colegului meu, care fusese numit temporar in locul meu pe perioada concediului de ingrijire copil, si daca acest coleg, care din punct de vedere ierarhic imi este subaltern nu va dori sa colaboreze cu mine, si sa imi spuna ce s-a facut in timpul in care eu am lipsit el il intelege si nu il poate forta sa ma " ajute".Ba chiar mi-a spus in fata ca el il prefera pe acest coleg in locul meu, desi dosarul meu profesional este mult mai bun decat al lui.In cadrul aceleiasi discutii m-a chestionat cu privire la alte venituri de care dispun, pe langa salariu, daca am cumva imobile inchiriate, sau cat sunt veniturile parintilor mei si a surorii mele cu care stau impreuna.In finalul discutiei, vazand ca eu nu sunt dispusa sa raspund la aceste intrebari mi-a spus ca cel mai bine e sa imi caut un barbat care sa ma sustina financiar, iar eu sa stau acasa sa imi cresc copilul si sa nu ma mai intorc la serviciu deloc.Reluand serviciul, colegul meu nu vrea cu niciun chip sa imi dea datele necesare continuarii activitatii, mi-a intocmit un proces verbal cu ce a facut el pana acum, si mai mult nu doreste sa lucreze deloc.In aceste conditii eu nu voi putea respecta termenele anumitor lucrari, lucrari ce au fost discutate la sedinte la care numai colegul meu a participat, iar acest lucru va fi folosit pentru a ma schimba din functie.Vreau sa mentionez ca directorul general cunoaste situatia si nici el nu a fost de acord ca eu sa ma intorc la serviciu.Nu am avut niciodata sanctiuni, sau penalizari, nimic negativ in toata activitatea mea, si, pe langa faptul ca as pierde mai bine de jumatate din salariu la aceasta schimbare, mi se pare abuziv sa fiu schimbata doar pentru ca asa vor cei 2 directori si acest coleg al meu.Vreau sa precizez ca este o firma de stat.Acum, as dori sa va intreb ce as putea face pentru a imi pastra postul.Stiu ca una din solutii ar fi sa reintru in concediu ingrijire copil, si sa revin la data limita la care pot reveni, dar asta doar ar amana schimbarea mea, si nici nu stiu daca pot reintra in CIC la doar 3 saptamani de la revenirea la serviciu.Pe de alta parte nu cred ca voi reusi sa gasesc un post in alta parte intr-un timp atat de scurt ca sa pot pleca definitiv de aici.De aceea va rog frumos sa imi dati un sfat, ce as putea face? Poate exista vreo posibilitate prin care pot sa imi pastrez postul.

Va multumesc.