avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate Grebe

Activitate Grebe

Buna ziua,

Trebuie sa angajez o persoana pe internship. Din ce am citit trebuie facut revisal si pt acest tip de contract, insa altfel de revisal. Am gasit un link/site, insa acesta nu functioneaza. Ma puteti ajuta cu link-ul de unde pot descarca softul revisal pt interni?
Totodata, persoana angajata pe internship, trebuie sa figureze pe un stat de plata diferit fata de ceilalti angajati cu CIM clasic? In D112 o sa figureze la ce pct?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Buna seara,

Daca o angajata are o poprire insa aceasta are si retinere diurna, retinere ab. telefon si retinere combustibil, la ce suma ii aplic procentul de de 33%? Din salariu net ii scad sau nu retinerile de mai sus mentionat si ulterior ii aplic procentul de 33%
Multumesc,
Buna ziua,

In ce conditii se poate beneficia in momentul de fata de stimulent de insertie tinand cont ca mamica a nascut in iunie 2021 si ar trebui sa isi reinceapa activitatea in vara acestui an, copilul facand 2 ani in luna iulie? Cu cate luni trebuie sa se intoarca mama la munca si cate luni trebuie sa stea tatal in crestere copil?
Multumesc,
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu formula de calcul pt a calcula numarul mediu de angajati in luna, va rog? Stiu ca se ia in calcul nr de ore lucrate, nr de zile de co( *nr norma), nr de zile medical, etc.....Toate acestea se impart la nr de ore lucratoare din luna.
Am mai gasit, insa numai paragraf din lege si nu l-am inteles.
Multumesc anticipat
Buna ziua,

Daca am o salariata care ma anunta verbal ca este insarcinata, stiu ca trebuie sa o faca si in scris o informare si departamentul Resurse Umane trebuie sa anunte ITM-ul. Ce documente sunt necesare pt a notifica ITM_ul si in cate zile trebuie facut anuntul catre ITM? Ce pasi trebuiesc parcursi?
Multumesc,