avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela.

Activitate Mihaela.

Răspuns la discuția Asociat unic si sofer
Cu tot respectul, ceea ce v-am relatat nu are legatura cu ceea ce spuneti dumneavoastra.....tocmai ca eu nu vreau sa am calitatea de salariat, si intreb daca dpdvl este posibil acest lucru. Daca intr-o decizie a asociatului unic se poate stipula ca indeplineste atributia de sofer, fara a avea un contract de munca inregistrat la ITM.

Va multumesc!

Toate documentele mentionate le avem. Singurul lucru pe care nu il stiam era obligativitatea incheierii unui contract pentru functia de sofer, inregistrat la ITM, sau posibilitatea indeplinirii acestei atributii doar in baza unei decizii a asociatului unic.
Răspuns la discuția Asociat unic si sofer
Transport marfa....imi cer scuze, nu am mentionat...tocmai ca asociatul unic este si sofer.
Dar nu stiu care este temeiul legal pentru acest lucru... si cum ma pot asigura un cazul unui control ISCTR.
Este suficient sa fie mentionat acest lucru printr-o decizie a asociatului unic, fara a mai fi necesar un contract de munca pentru postul de sofer? Ati mai intalnit spete de acest gen?
Buna ziua,

In cadrul unei firme de transport, asociatul unic, fara alti angajati, poate avea si atributii de sofer fara a avea contract de munca inregistrat?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Permis de conducere retinut
Tocmai asta e intrebarea mea. Nu exista proces verbal intocmit intrucat nu au nici o dovada ca eu am condus masina, doar spusele sefilor, deci practic nu am ce sa contest. Mi-au trimis doar o cominicare prin care mi se spune sa ma prezint.
Buna ziua,

Am o problema daca ma puteti ajuta cu o informatie.
Am fost chemat la politie cu permisul de conducere pe motiv ca am depasit viteza legala in luna august cu masina firmei, in timp ce eram la serviciu.
Problema este ca eu nu mai stiu sigur daca chiar eu eram in tura atunci sau a fost o manevra a celor de la firma sa ma invinovateasca pe mine.
Intrebarea mea este daca pot sa-mi retina permisul fara nici o dovada ca eu am fost cel care conducea masina, doar pe baza spuselor celor de la firma.
Nu as vrea sa stau sa contest, pentru ca in curand trebuie sa dau examen pentru celelalte categorii si procesul dureaza foarte mult. Pot da examenul pentru celelalte categorii daca B-ul este suspendat, pe baza unei hartii de la politie si sa-mi ridic permisul cu toate categoriile dupa ce trece perioada de suspendare?
V-ati mai lovit de aceasta situatie?

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Serviciul nu mi-a permis sa vin la barou astazi, si am si spus ca nu am cum sa particip decat la petitie, dar din cate am vazut pe forum erau mai mai multi care spuneau ca vor veni.

Imi pare rau.:sorry:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Imi pare foarte, foarte rau ca nu am reusit sa fiu alaturi de voi la protest, petitia am semnat-o.
E a treia oara cand dau acest examen, credeti-ma ca imi recunosc lacunele, anul trecut nu am invatat, am scris mult mai putin decat anul asta, si am luat note mai mari.
Chiar imi faceam sperante ca voi lua anul asta, am stat 3 luni incercand sa fac comparatie cu ce am scris in septembrie 2009 si ce am scris acum si tocmai d-aia credeam ca un 6-7 tot as lua.
Nu ma deranjeaza ca nu am luat, recunosc ca inca nu sunt cu materia invatata asa cum ar trebui, dar nu mi se pare normal colega de langa mine, care a avut exact cuvintele scrise de mine sa ia 8.75 si eu 4.75, la procedura civila, lucrari identice.Stau si ma framant cu gandul ca, chiar au pierdut din foi.
Pana acum doar va urmaream, dar m-am decis sa ma descarc cand am auzit ca la corectura se afla madam Teodosiu. Stiam ca e o intreaga mafie in spatele cortinei, dar nu ma gandeam ca in stadiul acesta.
Perseverez insa, la urmatorul examen voi fi si si mai pregatita, avand in vedere experienta capatata la acest examen.:P
Refuz sa-mi iau casca, desi credeti-ma ca deja as fi terminat stagiatura daca procedam asa din prima, sistemul te face corupt si te obliga sa te pretezi la asa ceva avand in vedere ce se intampla.
Trebuie sa faci de 10 ca sa iei un 7. Asta in conditiile in care nu se pierd lucrarile.
Succes la contestatii:"> si scuzati-ma de atata povestire.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Am semnat petitia dar totusi cand dau la numarul de semnaturi, nu ma regasesc printre ei.
Apropo doar 11 semnaturi???:O
Răspuns la discuția venit minim asigurat stagiari
Buna,

Daca tot suntem la discutia asta, v-as ruga sa-mi spuneti daca ati mai fost la interviuri, cam ce salariu se ofera la un avocat stagiar.
Am niste interviuri si as dori sa stiu la ce suma sa ma astept. Nu sunt pretentioasa si imi place munca dar am auzit si sume de 7 milioane ca avocat stagiar, pentru Bucuresti, si mi se pare inuman sa ai salariu mai mic decat femeia de serviciu.:O
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Nu va mai suparati de cei cu hand-free - uri, eu m-am obisnuit sa-i ignor, pentru ca sunt atat de aiuriti incat cei care le dicteaza, nu se uita unde trebuie si scriu numai prostii.:stunned: