Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat unic si sofer
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat unic si sofer

Buna ziua,

In cadrul unei firme de transport, asociatul unic, fara alti angajati, poate avea si atributii de sofer fara a avea contract de munca inregistrat?

Va multumesc anticipat!
Fiind singurul asociat in firma de trasport (ce trasportati ?!), fara alti angajati, cine ar putea fi sofer pentru ceea ce trasportati ?
Transport marfa....imi cer scuze, nu am mentionat...tocmai ca asociatul unic este si sofer.
Dar nu stiu care este temeiul legal pentru acest lucru... si cum ma pot asigura un cazul unui control ISCTR.
Este suficient sa fie mentionat acest lucru printr-o decizie a asociatului unic, fara a mai fi necesar un contract de munca pentru postul de sofer? Ati mai intalnit spete de acest gen?
Mihaela., utilizator
Nici nu trebuie sa intalnim acest tip de spete, atat timp cat legea (art.196^3 din Legea 31/1990) prevede posibilitatea ca o persoana fizica poate sa aiba si calitatea de salariat al societatii al carei asociat unic este .

De mutat laDreptul Muncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ca sofer trebuie sa detineti permis de conducere corespunzator categoriei de mijloace de transport pe care sofati.
In timpul transportului sa aveti la dvs. actele de infiintare a firmei de transport (din care sa reiasa ca sunteti actionar unic/ administrator si eventual, angajat), actele marfii trasportate, sa respectati diagrama de mers din tahograf si regulile de circulatie, masina sa aiba verificarea ITP valabila si sa fie in stare tehnica buna.
Drepturile si obligatiile asociatului unic trebuie sa se regaseasca in actul constitutiv al societatii in cauza.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...