avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate elefantul1234

Activitate elefantul1234

In anii 2009-2020 cat a fost contributia la sanatate pentru veniturile din investitii?
O persoana de 23-40 de ani care nu gaseste loc de munca si care poate ca nu se va putea angaja niciodata din cauza ca nu are pile politice sa se angajeze, cand va ajunge la 65 de ani , va primi pensie de la statul roman?
Contributia de asigurari sociale de sanatate din veniturile din investitii se deduce sau nu? ANAF mi-a zis ca nu se deduce . Dvs. ce parere aveti. Daca pentru anul 2014 ANAF mi-a scris ca nu am fost obligat sa platesc constributia de asigurari sociale de sanatate conform Legii 209/ 2015 , atunci de ce am fost obligat sa platesc aceasta contrubtie pentru anul 2015 ? Dvs. ce parere aveti ? ART. 4
(1) Se anulează contribuţia de asigurări sociale de sănătate, precum şi obligaţiile fiscale accesorii
aferente acestora, stabilite prin decizie de impunere emisă şi comunicată contribuabilului, datorată
de persoanele pentru care baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate este
mai mică decât salariul de bază minim brut pe ţară, pentru perioadele fiscale cuprinse între 1
ianuarie 2012 şi sfârşitul lunii anterioare intrării în vigoare a prezentei legi şi neachitate până la
data intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Organul fiscal nu emite decizie de impunere pentru obligaţiile fiscale şi accesoriile de natura
celor prevăzute la alin. (1) pentru perioadele fiscale cuprinse între 1 ianuarie 2012 şi sfârşitul lunii
anterioare intrării în vigoare a prezentei legi.
(3) Prevederile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile şi persoanelor care nu realizează venituri şi pentru
care baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate este salariul de bază
minim brut pe ţară.