avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate Dovis

Activitate Dovis

Multumesc frumos pentru lamuriri
Buna ziua,
Vreau sa vand un apartament printr-o agentie imobiliara. Cumparatorul face imprumut la banca - nu stiu de care (noua casa, credit ipotecar). Va rog, daca se poate, sa imi spuneti care sunt etapele procesului de vanzare cumparare. Este adevarat ca trebuie sa merg la banca cu cumparatorul pentru a solicita imprumutul? Ce treaba am eu cu imprumutul lui? Este adevarat ca eu imi primesc banii dupa ce semnam contractul de vanzare-cumparare, dupa ce banca pune ipoteca pe casa mea? Cumparatorul doreste sa puna in pre-contract o clauza prin care sa primeasca arvuna inapoi daca renunta la cumparare in cazul in care evaluarea bancii este mai mica decat pretul cerut de mine. In situatia in care afacerea nu mai se definitiveaza, trebuie hotarare judecatoreasca care sa anuleze precontractul? Cum ma asigur eu ca primesc banii repede si nu sunt pacalita?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Multumesc frumos pentru raspuns si pentru promptitudine.
Din ceea ce am citit, am inteles ca aceasta este procedura la ONRC.
Probabil nu am fost eu destul de explicita. Imi puteti spune daca trebuie sa duc la ANAF intr-un termen limita vreun document de la ONRC la sfarsitul perioadei de suspendare? Inainte sa incep procedura de dizolvare a societatii? Sau indiferent de intentiile mele vizand firma?
Buna seara,
Am o firma care nu a mai avut activitate din 2015. In 2017 am suspendat-o pana in decembrie 2020. Acum ce trebuie sa fac ca sa o inchid? Am auzit ca trebuie sa iau o hartie de la ONRC si sa o duc la ANAF chiar daca vreau sa o inchid. Asa trebuie? Asta nu inseamna ca vreau sa reincep activitatea? Exista un termen limita ca sa incep dizolvarea firmei? Unde pot gasi ce trebuie sa fac?