avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate roxana ionescu

Activitate roxana ionescu

Buna seara!
In apartament locuim 2 persoane. Una este prezenta doua weekend-uri pe luna.
Poate fi scoasa de la intretinere. Administratorul a zis ca poate fi scoasa o luna da si una nu. Exista solutie legala?
Multumesc.
Buna ziua. Intrebarea mea este: pensionar si angajat cu contract pe durata determinata, daca intra in concediu medical pe o perioada care depaseste durata contractului, mai este platit de CNAS sau este considerat numai pensionar si se suspenda plata c.m.?
Multumesc.

Intai am sunat, dar persoana de contact nu e de gasit: concediu medical, sedinta....
gi-jane2 a scris:

ati si sunat ?
daca nu dati de ei, faceti plangere la anpc.

Da. Europa travel

adriandimitriu a scris:

agentia e din Romania? nu site-ul.

Buna seara.
In noiembrie 2019 am achizitionat un circuit Budapesta, Praga,Viena pt.luna mai 2020, fara asigurare storno. Din cauza pandemiei s-a anulat. Am optat pt.luna septembrie 2020 si atunci s-a anulat. Acum o luna am solicitat returnarea banilor si nu ni se raspunde la mail-uri. Agentia vine in continuare cu oferte pe site, adica aduna in continuare bani de la oameni, negarantand cu nimic efectuarea excursiilor. Asigurarea storno a ajuns la 20%.
Discuție Somaj tehnic
Buna ziua.
Daca sunt pensionar si salariat , mai am dreptul la somaj tehnic daca se intrerupe activitatea?
Daca eu,platitor al intretinerii locuintei in cont bancar,plates comision de depunere,de ce asociatia imi mai percepe 5 lei pt.acelasi lucru. Banca este CEC.
Buna seara
Am cumparat on line o pereche de ghete la pretul de 254 de lei(promotie).
In aceeasi saptamana m-am dus sa le schimb cu unele cu alt numar,dar acelasi model si aceeasi culoare si pt.ca promotia expirase, a trebuit sa platesc diferenta pana la 339 de lei. De ce,atata timp cat stocul magazinului pe model si culoare nu s-a modificat?
A considerat ca este o cumparatura noua. Este normal?
Repausul saptamanal trebuie sa fie doua zile calendaristice consecutive sau 48 de ore consecutive?
Se poate reduce termenul de suspendare a permisului prin sustinerea unui examen teoretic? Suspendarea este de de sase luni. Doua pv.pt. depasire viteza