avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate ceparudaniel

Activitate ceparudaniel

Răspuns la discuția P.U.Z. legal sau ilegal?
va multumesc, va tin la curent daca s-a rezolvat situatia.
Buna ziua, sunt posesorul unui teren de 350 m2 pe care vreau sa construiesc o casa P+M dar cand am ajuns la primarie mi s-a spus ca in acea zona sunt prevazute sa se construiasca blocuri (mentionez ca terenul se afla intr-o zona de case, NU de blocuri). Terenul meu a fost retrocedat in 2007. Cerere pentru retrocedare s-a depus la primarie din 2005 mai, iar acest PUZ s-a aprobat in 2006 ian. Intrebarea mea este urmatoarea: Atat timp cat pe acest PUZ nu apar vecinii mei care au fost in aceeasi situatie ca si mine (teren retrocedat), este legal acest PUZ avand in vedere ca terenul se afla in litigiu (deci nu era nici al meu, nici al primariei)? Va multumesc anitcipat.Orice raspuns ma ajuta sa ies din impas....
Am si eu o problema legata de un PUZ. Sunt proprietar al unui teren de 350 m2 pe care vreau sa fac o casa P+M, dar la primarie mi-au spus ca in zona aceea sunt prevazute blocuri P+3. Acest teren a fost retrocedat abia in 2007. S-a depus o cerere de retrocedare din 2005 mai, iar acest PUZ s-a aprobat in 2006 ian. Intrebarea mea este urmatoare: Are primaria dreptul sa ma oblige sa construiesc blocuri pe acest teren, atat timp cat terenul cu pricina era in litigiu (nici al meu, nici al primariei)?