Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... P.U.Z. legal sau ilegal?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

P.U.Z. legal sau ilegal?

Buna ziua, sunt posesorul unui teren de 350 m2 pe care vreau sa construiesc o casa P+M dar cand am ajuns la primarie mi s-a spus ca in acea zona sunt prevazute sa se construiasca blocuri (mentionez ca terenul se afla intr-o zona de case, NU de blocuri). Terenul meu a fost retrocedat in 2007. Cerere pentru retrocedare s-a depus la primarie din 2005 mai, iar acest PUZ s-a aprobat in 2006 ian. Intrebarea mea este urmatoarea: Atat timp cat pe acest PUZ nu apar vecinii mei care au fost in aceeasi situatie ca si mine (teren retrocedat), este legal acest PUZ avand in vedere ca terenul se afla in litigiu (deci nu era nici al meu, nici al primariei)? Va multumesc anitcipat.Orice raspuns ma ajuta sa ies din impas....
Urmeaza sa va adresati Primariei, servciului de sistematizare, care in termen de 30 de zile trebuie sa va comunice un raspuns, iar daca acest raspuns considerati ca va incalca un drept legitim va puteti adresa instantei de contencios administrativ.
Nu e legala adoptarea PUZ-ului pana nu s-a clarificat situatia juridica a terenurilor. In acest sens, Legea nr. 350/2001privind amenajarea teritoriului si urbanismul actualizata, dispune:
Art. 47. - (1) Planul urbanistic zonal are caracter de reglementare specifică detaliată si asigură corelarea dezvoltării urbanistice complexe cu prevederile Planului urbanistic general a unei zone delimitate din teritoriul localitătii.
(2) Planul urbanistic zonal cuprinde reglementări asupra zonei referitoare la:
a) organizarea retelei stradale;
b) organizarea arhitectural-urbanistică în functie de caracteristicile structurii urbane;
c) modul de utilizare a terenurilor;
d) dezvoltarea infrastructurii edilitare;
e) statutul juridic si circulatia terenurilor;
f) protejarea monumentelor istorice si servituti în zonele de protectie ale acestora.

PUZ-ul este probat de catre Consiliul local, autoritate a admnistratiei publice locale care poate sa aprobe si modificarea acestuia. Pentru aceasta, adresati-va in scris Directiei de urbanism din cadrul Primariei, solicitand documentat si anexand actele dvs. de proprietate privata asupra terenului, sa intocmeasca raport pentru initierea unie hotarari de Consiliu local prin care sa se modifice PUZ-ul anterior.Daca si alti vecini ai dvs. sunt in aceeasi situatie, adresati-va fiecare in scris solicitarile. Cereti si audienta la Comisia de urbanism si dezvoltare a consiliului local unde va expuneti situatia si solicitati ceea ce doriti.

Invocati in favoarea dvs. si dispozitiile articolelor urmatoare din legea 350/2001actualizata, care probabil ca nu au fost respectate:
Art. 57. - (1) Participarea populatiei la activitatea de amenajare a teritoriului si de urbanism se
realizează prin:
a) informarea populatiei, cel puÑin prin afisare la primărie si anunÑ public în presă;
b) consultarea populatiei, anterior aprobării documentatiilor de urbanism si amenajare a
teritoriului;
c) alte forme de participare prevăzute de lege.
(2) Cetătenii pot participa la activitatea de amenajare a teritoriului si de urbanism, individual sau prin
asociere, în conditiile legii.
Art. 58. - Autoritătile administratiei publice centrale si locale asigură organizarea si desfăsurarea
procesului de participare a populatiei în cadrul activitătilor de amenajare a teritoriului si de urbanism.
Art. 59. - Informarea populatiei este activitatea prin care se fac publice:
a) obiectivele dezvoltării economico-sociale privind amenajarea teritoriului si dezvoltarea urbanistică
a localitătilor;
b) intentiile autorităÑilor administratiei publice centrale si locale privind elaborarea unor documentatii
de amenajare a teritoriului si de urbanism, precum si scopul pentru care acestea sunt elaborate;
c) continutul documentatiilor de urbanism care urmează a fi supuse aprobării, precum si al
documentatiilor aprobate, conform legii.
va multumesc, va tin la curent daca s-a rezolvat situatia.