avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate danuta munteanu

Activitate danuta munteanu

Doamna Dorina 27 aveti cod de inregistrare fiscala?
Pana acum cum s-au facut declaratiile?
Cei din administratie spun oricum ca asociatiile de proprietari o problema la care nu prea isi bate nimeni capul.
Daca aveti cod de inregistrae fiscala, faceti o declaratie 100, iar pentru luna mai ( pana la 25.iunie.) declaratie 112.
Iar daca asociatia are cont la banca platiti impozitul/contributiile prin OP- la banca.



Doamna Elga, o intrebare va rog:

- la o asociatie de proprietari am o conventie civila si un contract de mandat;
Am aplicat impozit 16% la amblele forme dar la:
brut - CAS+CASS - la Contractul de mandat
brut - CAS-Somaj - la CC
Este OK.
Mii de multumiri
Multumesc tuturor pentru ajutor.
Cu cercetarea disciplinara este mai complicat - pentru 4 zile lucrate o intreaga procedura.
Buna ziua, am urmatoarea situatie:
- am angajat si am raportat la ITM 2 contracte de munca pentru perioada determinata, salariatele au venit la serviciu 4 zile dupa care neanuntand, nu s-au mai prezentat la serviciu, cum procedez la revisal, ce temei legal am ca sa ii incetez contractul de munca?
Va multumesc anticipat#-o
Buna seara.
Vad ca acolo zice ca vor pe discheta.Cred ca puteti sa alegeti in loc de A si sa bifati ( daca lucrati pe programul lor ) alt driver D, E, F depinde de calculator.
Introduceti CD si vedeti ce litera are partitia unde scrie My Disc ( sau numele CD in cazul in care i-ati dat un nume ) si bifati litera respectiva si ulterior butonul de salvare pt. u. fiscala.
Daca sunt nelamuriri va stau la dispozitie.
La calculul vechimii in munca la un angajator folosim dosarul de personal care spune clar de cand este angajat si ce modificari au intervenit. Macar sa respecte angajatorul si sa dea si spor de vechime.
Cu scuze, dar conform minunatei ordonante modificata cu aplicare din 10.09.2010 ce facem cu CAS si somaj chiar la cei cu alte locuri de munca si la functia de presedinte ( aleasa) cu sanatatea.

Multumesc si scuze la cate am citit s-ar putea sa imi scape ceva.
Discuție Declaratia 205
Buna ziua.
Am urmatoarea situatie:
O asociatie de proprietar, retine , declara prin declaratia 100 si plateste din Iulie 2009 - Septembrie 2009 - inclusiv, impozit pe conventiile civile a angajatilor - 10%
Din Octombrie 2009 - Decembrie 2009 impozitul este 16%.

Cum depune declaratia 205 si care este termenul acesteia.
Multumesc anticipat #-o
Aceasta persoana este Rezidenta in Romania, are carte de rezident. Exista intradevar un acord pentru evitarea dublei impuneri, insa nu imi este foarte clar in ceea ce priveste veniturile din salarii si imozitarea acestora.
Va multumesc oricum si o sa va urmez sfatul, sper sa gasesc la Adminstratia Ilfov pe cineva care ma va lamuri.
Buna ziua.
Supun dezbaterii cu rugamintea unui raspuns din partea celor ce cunosc situatia urmatoarea intrebare:
Cum se impoziteza veniturile din salariu al unui cetatea moldovean rezident in Romania.Precizezca este salariat in Romania la o persoana juridica privata romaneasca cu fractie de norma si are si in Republica Moldova venituri din salarii?
Multumesc anticipat.#-o