avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi
Forum Activitate marioeu

Activitate marioeu

Buna ziua! Imi poate spune cineva va rog care sunt veniturile de natura celor prevăzute la art.155 din Codul fiscal
pentru care nu se datorează CASS și se poate opta pentru plata CASS?
Multumesc!
Buna ziua! Ma puteti ajuta va rog sa completez declaratia unica pentru a putea fi asigurat la sanatate? Mentionez ca sunt persoana fara venituri.
Multumesc pentru raspuns! Imi puteti lasa un numar de telefon sau un mail in privat? in caz ca voi avea nevoie de asistenta in viitor, contra cost bineinteles.
Buna ziua! Daca obtin venituri din jocuri de noroc in anul 2023 si doresc sa ma asigur la sanatate pentru anul 2024 cum trebuie completata declaratia unica? Trebuie completata la rubrica in care se spune ca obtin venituri conform art 155 si nu se datoreaza CASS dar optez pentru plata CASS?
Buna seara! As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu experienta si care a mai facut asta, sa completez declaratia unica pentru unele castiguri din criptomonede, actiuni si forex contra cost bineinteles. Rog pe cei interesati sa-mi lase o adresa de contact sau un numar de telefon in mesaj. Multumesc!
Buna seara! Daca anul trecut am tranzactionat instumente de tip CFD cu 2 Brokeri diferiti din stainatate, unul dintre ei fiind Etoro la care am avut un profit de 500 usd iar ce de al 2 lea este ICMarket la care am avut o pierdere de 800 usd, trebuie sa platesc impozit pentru suma castigata la Etoro in conditiile in care eu la final de an sunt pe minus cumuland activitatea de la cei 2 brokeri?
Dar cum se plateste? 10% pentru fiecare tranzactie castigatoare sau 10% din profitul obtinut pe un an de zile ?
Buna ziua! As dori sa stiu care este modul si cota de impozitare pentru trazactiile forex efectuate la un broker din strainantate? Multumesc!
As putea sa va trimit contractul pe mail? Si daca da care ar fi pretul pentru o consulatie prviind situatia de fata?
Buna seara! As dori sa stiu ce valoare are un contract semnat pe internet printr-un formular, iar semnatura sa fie inlocuita cu o bifa asemanatoare celor de la termeni si conditii. Astazi din greseala am bifat o asemenea bifa la un contract de la o agentie de modeling Prestige model Management se numeste agentia. In contract spune ca in 14 zile de la semnare sunt obligat sa platesc 140 euro pentru inregistrarea la ei pe site. Eu le-am trimis imediat mail pentru reziliere ( era stipulat in contract ca se poate cere rezilierea in termen de 14 zile). As dori sa stiu daca este legal ca printr-o bifa sa fie semnat un astfel de contract si ce as putea face daca nu reusesc sa-l reziliez. Ideea este ca in contract scria de toate aceste lucruri: de plata 140 de euro dupa 14 zile si ca bifa respectiva are efect de semnatura.