avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate dariaoana

Activitate dariaoana


Buna ziua.am o nelamurire.am o asig de viata cu clauza ce contine despagubire pentru interventie chirurgicala ca urmare a unu accident.Am avut un accident la mana -plaga deschisa destul de urata.am avut nevoie de interventia chirurgului plastician si pe scrisoarea medicala scrie operat.intrebarea e:se considera interventie chirurgicala?cineva mi-a spus ca nu
Discuție Noul cod penal
daca in urma unei hot definitive persoana a fost condamnata la 7 luni cu inchisoare,iar in tem art.86,71 al 5 cod pen suspenda executarea cu supraveghere a pedepsei pe o per de 3 ani,fara drept de a conduce in aceasta perioada.il poate ajuta noul cod penal sa obtina permisul mai repede?


multumesc anticipat
Discuție declaratii
buna ziua.va rog sa ma luminati si pe mine.am un contract de mandat ca si agent de asigurari si totodata pentu functia de casier a unei agentii de asigurari.nu am nicaieri carte de munca acesta fiind singura sursa de venit.am obligatia de a depune aceste declaratii despre care se tot vorbeste?
am fost angajata la o firma al carei sediu central era in bucuresti si am lucrat in botosani la un punct de lucru.firma respectiva nu mai e dar nu ni s-au trimis cartile de munca.cum as putea sa o recuperez.unde ma adresez?
Răspuns la discuția contractul de ipoteca
spunea cineva ca e posibil ca banca sa puna conditia (pe ctr deja existent)ca imobilul sa nu mai poata fi garantat si ma gandeam ca e vreo formulare (in termeni de specialitate);)ceva de genul.ca pe intelesul meu nu am vz nimic care sa interzica
buna ziua.va rog sa ma lamuriti in urm. problema.daca am ipoteca pe apartament in favoarea bancii cum pot sti daca mai pot garanta cu acelasi apartament pentru altceva(gestiune ).stiu ca e specificat in contract dar nu stiu exact ce ar trebui sa scrie.
buna ziua.va rog sa- ma lamuriti si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare.sunt angajata (nu asta ar fi chiar termenul potrivit)cu contract de mandat ca si agent de asigurari.As vrea sa stiu "in cazul in care raman insarcinata pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului "?
Discuție PFA
CA PFA POT BENEFICIA DE INDEMNIZATIA PENTRU CRESTEREA COPILULUI?IN CE CONDITII?