avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate Silvy93

Activitate Silvy93

Bună ziua,puteți să-mi spuneți câți ani de șomaj se consideră pentru pensie in Romania ( ca perioada asimilată),adică un an,doi,trei..?.Spre exemplu in Italia sunt 2 ani de șomaj,se considera și în România tot doi,dar dacă cineva a beneficiat de șomaj și în România,se totalizează cu cel din Italia?Multumesc.
Buna ziua,nu stiu cum este in America ,dar în Italia când un părinte devine cetățean Italian ( copii minori devin și ei cetățeni italieni automat(,după care copii pot renunța la cetățenia italiană la 18 ani ei fiind deja români)
Bună ziua,dacă eu fac un contract de asigurare cu casa de pensii și în același timp lucrez în străinătate,cum se calculează anii în România,adică România calculează anii în care s-au vărsat contribuțiile ( indiferent de totalizarea internațională)?Multumesc
Va puteti legitima și cu pașaportul romanesc ( eu stau în Italia și am dubla cetățenie),nu am pașaport romanesc dar am deschis un cont la CEC cu carta d’identità italiană,semmai vă trebuie certificatul de naștere cu CNP.
Bună ziua vreți să spuneți ca eu nu pot ieși la pensie cu 41 de ani de munca din care25 in afara?Sistemul public de pensii este european Vreți să-mi spuneți ca milioane de români nu pot să iasă la pensie pentru ca lucrează în afara țării ( e o aberație?),de unde ați scos-o.România e parte del Europa și în Europa e așa ( 1 an ai i 2 în Spania,3 in Germania 4 in Franța restul în România și așa ieși la pensie.Probabil vreți să spuneți ca fiecare tara plătește pentru anii în care ai contribuit și aici sunt de acord.Eu în Italia aduc și anii munciți în România ( ca să zic așa)și sunt valabili 100/100,și armata care am făcut-o în România ( nu în Italia)
Eu zic ,ca vă puteți pensiona pentru limita de varsta pentru ca se face totalul anilor in Europa și în țările cu care România are încheiate acorduri,( eu stau în Italia și o sa depun cererea de pensie în România la varsta de 60 de ani ( având peste 40 lucrați “35 contributivi și restul,armata,șomaj,facultate “).Dacă nu noi românii din străinătate nu am ieși niciodată la pensie?!!!.Ce spuneți CHKa?
Nu știu ce aveți,dar trebuie să stați atentă la turiști ( e de făcut curățenie ,în funcție de preț îți vin anumiți turiști ( tineri mai puțin tineri etc), chiar mai distrug mobila etc,fură prosoape( nu toți),deci ca un paradox acum apartamentul il închiriez la Italieni( noi cand am venit cu două geamantane,am stat în chirie,cum se zice s-a întors Roata).Numai bine la toată comunitatea.
Lumea nu știe,eu am avut clienți din Coreeadel sud ,America ,Rusia etc,aici vin turiști de la 60 de milioane în sus.Cine vrea să înceapă trebuie ajutat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai greșește lumea,ce sens are să facă factura,dacă e persoană fizică?.Se consideră un venit în plus pe care după lege trebuie să plătesti taxe.E simplu.
Buna ziua,sper sa nu greșesc,dar când faceți declaratia ( unică,de redit,nu știu cum îi spune in România).Eu în Italia,am închiriat prin Airbnb,Booking etc,un apartament ca persoană fizică și am declarat veniturile când am făcut,declarația de redit,anul următor.