avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate cmoise

Activitate cmoise

multumesc
ok,am sa incerc.In urma unui proces lung si complicat am obtinut o hotarare judecatoreasca prin care comisia locala si cea judeteana sunt obligate la emiterea titlului de proprietate pe care l-am solicitat.De la primarie mi s-a comunicat ca a fost transmisa documentatia necesara catre OCPI de unde trebuie sa astepte un raspuns ( ???) si daca totul e in regula vor emite acest titlu.Intrebarea mea era daca se putea face punerea in posesie doar cu hotararea judecatoreasca si apoi emiterea titlului de proprietate de catre cele doua comisii.
multumesc
Buna dimineata,

este posibila punerea in posesie pe baza hotararii judecatoresti definitive,adica fara sa fie nevoie de trimiterea documentatiei de catre comisia locala de fond funciar pt. verificari la OCPI in vederea obtinerii titlului de proprietate?
multumesc
Depinde de instanta in fata careia ai sa ajungi.Cunosc un caz foarte recent in Ploiesti, unde pentru aprox. acelasi lucru a primit 1 an si sase luni cu suspendare plus cheltuieli de judecata destul de mari ,avand in vedere ca si la INML a platit tot el: cooperare,fara accident,recomandari,etc.Cu sase luni mai putin ca cel care a omorat o fata pe trecerea de pietoni in Constanta...deci...
Răspuns la discuția titlu de proprietate,din nou
1.Speram sa fie de ajuns o cerere catre Comisia judeteana de aplicare a legii 18...
2.cererea de emitere a titlului de proprietate a fost facuta de acesta dar,dupa cum am mai citit eu,trebuia emis pe numele autorului,nu pe numele lui,ca el este doar un mostenitor...
Buna ziua,
am si eu o intrebare:unde ar trebui sa ma adresez pentru modificarea unui titlu de proprietate emis numai pe numele unui mostenitor(din 5 existenti) in decembrie 2006.Nu este facuta succesiunea,deci din punctul meu de vedere logic era sa se emita pe numele autorului si al tuturor mostenitorilor.Mentionez ca pesedintele Comisiei locale de aplicare a Legii 18/1991 nu a considerat necesar sa-i anunte si pe ceilalti mostenitori,cum de altfel il obliga Hotararea guv.890/2005 care reglementeaza normele de aplicare a acestei legi.
Răspuns la discuția titlu de proprietate anulat?
Cererea de reconstituire apartine intr-adevar celui care a primit acel titlu.Succesiunea nu s-a facut deoarece au existat divergente intre acest mostenitor si Comisia de aplicare a legii nr.18 din comuna respectiva si s-a tegiversat nepermis de mult emiterea titlurilor de proprietate.
Multumesc
Buna ziua,

Am si eu o intrebare:un titlu de proprietate emis pe numele unuia dintre mostenitori (dintr-un total de 5),in locul titularului de drept care a decedat,poate fii anulat?