avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate janinasalvastru

Activitate janinasalvastru

Procedura de suspendare a activității unei firme, va rog sa ma ajutati si pe mine, ma intereseaza costurile si ce fac dupa ce depun la ORC doc.Multumesc!
Cum as proceda, sau cam care ar fi pasii de parcurs de mine pentru a afla daca un apartament a fost instrainat conform legii sau a fost instrainat cu chitante de mana in urma decesului unei batrane.Mai exact bunica mea acum a inceput sa mi povesteasca de tatal ei care s a despartit oficial de sotia lui, mama bunicii mele si recasatorindu se cu alta femeie.Cu acea femeie tatal bunicii mele nu a avut copii. Timpul a trecut tatal bunicii mele a decedat iar sotia lui, mama vitrega a bunicii mele a chemat o nepoata sa aiba grija de ea.A murit si acesta iar acum in apartamentul in care au locuit tatal bunicii mele si sotia acestuia locuiesc alte persoane, altele decat acea nepoata.As vrea sa aflu pentru ca normal bunica mea este mostenitoarea acelui apartament, dar ea nestiind legile a lasat sa treaca timpul fara sa faca nimic.
Carei instante ar trebui sa ma adresez pt recuparare onorariu avocat, pe cale separata?-Judecatorie sau Tribunal si as solicita si un ajutor in conceperea actiunii...multumesc!
Răspuns la discuția recuperare onorariu avocat
Dar daca eu acum fac actiune pe cale separata mai pot cere chtuieli reprez onorariu avocat pt actiune?Imi vor acorda de doua ori cheltuieli cu avocatii?
Răspuns la discuția recuperare onorariu avocat
Instanta de fond a specificat in hotararea data ca nu au fost solicitate, dar ele au fost solicitate atat scris cat si in sedinta dar au fost omise.am facut cerere de completare dispozitiv si a fost respinsa dar mentionat ca nu sunt ingradita de a face actiune separata pentru recuperarea lor...
buna seara!intrebarea mea este cum pot recupera cheltuielile cu onorariu avocatului daca chitanta am depus o la dosarul primei instante?Daca fac actiunea nu trebuie sa demonstrez ca am suportat cheltuielile conform chitantei eliberate de avocata?
Dar personal ati fost la asociatie?Ce v ar putea face daca luati documentele si va duceti la sediul asociatiei?acolo aflati toate debitele si din ce sunt compuse si vechime si tot.Eu nu cred ca instanta e prima solutie deoarece poate au existat somatii sau concilieri ceva....
As vrea sa stiu si eu unde trebuie sa depun recursul la o dispozitie data de Tribunal deoarece dosarul a ajuns la Curtea de Apel, recurs facand partea adversa in proces la o alta hotarare data tot de Tribunal.Mai exact pe data de 22.03 era stabilita data de jucare recurs facuta de partea adversa dar eu intre timp am facut o cerere de completare dispozitiv care a fost respinsa dar cu drept de recurs.La data de 22.03 Curtea de Apel mi a zis ca sunt in termen sa depun recurs si la hotararea respinsa privind cererea de completare si amana termenul la 25.04.Intrebarea mea este eu unde trebuie sa depun recursul la Tribunal sau la Curtea de Apel, unde este acum dosarul?
Răspuns la discuția CONTRACT DE MUNCA
Eu nu as ceda avansurilor, una, si doua nici nu as pleca asa pur si simplu.Asteptati sa luati macar prima luna sal si dupa poate se linistesc apele.
Discuție recurs
As vrea sa stiu si eu unde trebuie sa depun recursul la o dispozitie data de Tribunal deoarece dosarul a ajuns la Curtea de Apel, recurs facand partea adversa in proces la o alta hotarare data tot de Tribunal.Mai exact pe data de 22.03 era stabilita data de jucare recurs facuta de partea adversa dar eu intre timp am facut o cerere de completare dispozitiv care a fost respinsa dar cu drept de recurs.La data de 22.03 Curtea de Apel mi a zis ca sunt in termen sa depun recurs si la hotararea respinsa privind cererea de completare si amana termenul la 25.04.Intrebarea mea este eu unde trebuie sa depun recursul la Tribunal sau la Curtea de Apel, unde este acum dosarul?