Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... actiune rrecuperare onorariu avocat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

actiune rrecuperare onorariu avocat

Carei instante ar trebui sa ma adresez pt recuparare onorariu avocat, pe cale separata?-Judecatorie sau Tribunal si as solicita si un ajutor in conceperea actiunii...multumesc!
Cheltuielile de judecata se pot recupera pe cale separata prin intermediul actiunii in pretentii de drept comun ori pe calea cererii de valoare redusa, daca suma nu depaseste 10.000 lei.
Competenta apartine judecatoriei daca creanta nu depaseste 200.000 lei inclusiv (art 94 ncpc).
Va recomand a doua cale, merge mai repede, cererea se face pe formular special.

In acest nou proces puteti sa solicitati si sa obtineti plata de catre parata a noilor cheltuieli de judecata.
Buna seara!
Conform legislatiei si a Deciziei nr. 59/2017 privind examinarea sesizării formulate de Tribunalul București – Secția a V-a civilă în Dosarul nr. 18.858/4/2015, privind pronunțarea unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea chestiunii de drept, solicitantul cheltuielilor de judecata pe cale separata nu mai are dreptul de a primi cheltuieli de judecata cu noul dosar deoarece paratul nu este in culpa procesuala, adica nu poarta vreo vina pentru faptul ca reclamantul din prezenta cauza nu a cerut cheltuielile de judecata atunci, la procesul initial ci a dorit sa le ceara deschizand o alta actiune.

[ link extern ]