avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Activitate madalina_m

Activitate madalina_m

deci , am avut o societate sediul social la mama cu un contract de comodat.
societatea nu a functionat de la infiintare pana acum , au fost depuse declaratii pe 0 pentru a nu primi amenda de la fisc , nu ma incasat nici macar 1 leu pe ea
,in noiembrei 2015 am depus prima etapa pentru dizolvare /lichidare iar durata intre etape era de cca 30 zile si abia cum la sfarsit deluna ianuarie2016 am reusit sa o radiez definitiveam o hartie de mentiuni depusa in noimbrie pentru prima eta ch hotarea asociat unic ca doresc dizolvarea lichidarea , publicare in monitor official si o ultima hrie cu radierea in ianuarie 2016
.Deci. acum mama ce face ce impozit plateste ? ca nu stiu ce sa ii spun ? eu nu inteleg din noiembrie 2015 ea este in procedura de radiere . cum sa procedez este vorba e un srl






acelas lucru vreau si eu as fac ... se face plangere impotriva chiriasului ...nu am contract .daca fac plagere si ma duc cu martori politie sa facproces verbal bunuri si apoi sa intru in posesia case ...apoi sa ajung cu rau platnicul in instanta .pot sa intrerup furnizarea energiei electrice la acel imobil
as avea si eu o intebare am chirias fara contract , are restanta apa ,lumina ,gaze care nu sunt . achitate .NU VREA SA PLECE DIN IMOBIL .CUM POT PROCEDA ......
pot sa chem martor ceva sa parg usa sa fac proces verbal cu bunurile din imobil si sa intru in poseie casa .....cum sa procedez
si mai am o intrebare daca am si o societate care nu are profit ..de fapt nu a functionat niciodata doar ii duc declaratiile la finante atat in rest nimic pe0 ea estecu drept suspendata pentru a nu se plati forfetaru cred ca anul asta se termina.suspendarea aceasta..ii pot retrage indemnizatia eu nu realizez venit din aceasta societate ..singurul meu venit a fost ca angajata la o alta societate si de colo am intrat in cic..nu gasec legea pe nicaieri va rog sa imi raspunde ti
buna ziua! as avea si eu o nelamurire ...sunt in concediu de ingrijire coplil de 6 luni si m am decis sa incep sa fac si scoala de soferi ....se poate face aceasta scoala in timp ce sunt in concediu de crestere si ingrijire copil ...avand in vedere ca nu primesc bani pentru a o face ..ci dau bani ..stiu ca daca in timpul CIC faci venituri ti se suspnda dreptul de a primi acesta indemnizatie ...dar pentru a face cursuri , scola de soferi se poate ? se poate face fara sa pierzi indemnizatia ..#logic ar fi sa se poata... multumesc si astept raspunsul
la contractul meu de 2 ore mi -am incetat raportul de munca incepand cu 18 octombrie .. prin acordul patilor prenatalul il am tot cu 18 octombrie fiind dus la locul de munca cu 8 ore sa inteleg ca incepand cu 18 oct incedtez la un loc de munca incetez raporturie de munca c
si la cel de al 2 lea cel principal si care ma intereseaza intru in prenatal?
ce inseamna prin acordul partilor ... care este diferenta fata de demisie?este fara preaviz?
contractul este si cel de 2 ore pe durata nedeterminata....vor cu acordul ambelor paarti ...pe mine nu m-ar deranja acest lucru dar cei de la cel de al 2 lea loc de munca imi duc concediu medical prenatatpe octombrie la sanatate si apoi din noiembrie sa incetam raporturile de munca ..pot sa imi dau demisia daca sunt in prenatal? sau pe ce motiv ar putea ele invoca defacerea contractuli ..restructurrea postului nu se poate si ele mi-au spus ...
buna seara! as avea si eu o intrebare ... pe scurt 2 locuri de munca unul de 8 ore si unul norma de 2 ore . luna acesta am intrat in concediu prenatal .. am dus originalul la cel cu 8 ore si am dus si o copie legalizata la cel de al doilea loc de munca ...cele 2 concedii au fost duse la casa de sanatate . la cel de al doilea loc de munca m-au anuntat ca mi-au dus numai concediu acesta prenatal urmand ca in luna noiembrie sa inceteze contractul cu ei..este vb de locul de munca cu 2 ore..intrebarea mea este cum pot incheia contractl cu acest angajator fara ca eu sa nu fiu afectata?...sa nu am probeme cand duc actele pentru indemnizatia ?... se poate incheia acest contract in timpul concediului prenatal? si daca da ...ce atricol trebuie trecut la icetarea contracului?








buna ziua! as avea si eu o intrebare ce documente imi trebuie pentru receptia unei lucrari de constructie ..este acopoerita , are geamuri si usi , este tencuita exterior dar nu are piatra decorativa care era in proiect in acest moment , instaatia electrica are , cea pentru instalatii sanitare este partial facuta ...se poate face receptia asa ? si ce imi treebuie ? ce documente pentru a le prezenta la primarie ? casa este construita in regie proprie
si am oproblema in proiectul initial usa de intrare era lateral iar eu acum am schimbat-o pe o alta latura ....ce pot face acum ? mi se va respinge recetia sau imi vor cere sa fac modificare in proiect .va multumesc!