Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie inainte de concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie inainte de concediu prenatal

Am citeva intrebari la care inca nu am gasit raspunsul:

1. cei doi ani de CIC sunt considerati vechime in munca ?
2. sunt insarcinata in 5 luni. daca imi dau demisia, in momentul in care as fi intrat in concediul prenatal, dintr-o functie ocupata 12 luni anterior acestei demisii voi primi indemnizatia de maternitate ?
3. in cazul afirmativ, unde voi merge pentru a-mi ridica banii?
Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta - art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005.

Pentru a beneficia de concediu si indemnizatie de maternitate, asigurata trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minim 1 luna realizat in ultimele 12 luni anterior primei zile de concediu medical inscrise in certificatul medical.

Dumneavoastra la data la care intrati in CIC trebuie sa aveti ce-l putin 12 luni lucrate neintrerupt ,cu contract de munca si cu toate obligatiile financiare platitite lunar catre stat. Faceti o mare gresala daca va dati demisia ,n-o sa mai puteti beneficia de CIC.
alta a scris:

Am citeva intrebari la care inca nu am gasit raspunsul:

1. cei doi ani de CIC sunt considerati vechime in munca ?
2. sunt insarcinata in 5 luni. daca imi dau demisia, in momentul in care as fi intrat in concediul prenatal, dintr-o functie ocupata 12 luni anterior acestei demisii voi primi indemnizatia de maternitate ?
3. in cazul afirmativ, unde voi merge pentru a-mi ridica banii?

raspuns pt. pct. 2
Daca demisionati nu veti beneficia de indemnizatia de maternitate, decat in cazul in care va veti angaja la alt angajator.
ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
(2) De aceleasi drepturi beneficiaza si femeile care nu se mai afla, din motive neimputabile lor, in una dintre situatiile prevazute la art. 1 alin. (1), daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat. Faptul ca pierderea calitatii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei in cauza se dovedeste cu acte oficiale eliberate de catre angajatori sau asimilatii acestora.
(3) In situatiile prevazute la alin. (2), baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza carora s-a calculat contributia pentru concedii si indemnizatii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calitatii de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.

Daca ati dorit sa intrebati de indemnizatia pentru concediul de crestere si ingrijire copil, trebuie sa realizati venituri profesionale supuse impozitului pe venit timp de 12 luni anterioare NASTERII COPILULUI.
Dumneavoastra la data la care intrati in CIC trebuie sa aveti ce-l putin 12 luni lucrate neintrerupt ,cu contract de munca si cu toate obligatiile financiare platitite lunar catre stat. Faceti o mare gresala daca va dati demisia ,n-o sa mai puteti beneficia de CIC.

Demisia ar fi la al doilea contract de munca, eu beneficiind deja de CIC ca urmare a continuitatii contractului la functia de baza.
Daca as sti ca la cel de-al doilea contract nu pot sa beneficez de vechime de-a lungul celor doi ani de CIC, mi-as da demisia imediat, intrucat indemnizatia de maternitate imi va fi acordata de la ambii angajatori, avad in vedere continuitatea celor doua contracte.

As fi deci motivata sa rama pana la sfarsit la al doilea loc de munca doar daca as sti ca mi se acorda aceasta vechime, inclusiv la al doilea loc de munca.

alta, utilizator
Nu beneficiati de vechime in munca pentru al doilea contract. Veniturile realizate in baza acestui contract se iau in considerarea la stabilirea pensiei.