avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate DianaZ11

Activitate DianaZ11

Voucherele de vacanta intra in plafonul de 33% din salariul brut de incadrare? Ca facilitate fiscala acestea au deductibilitate 100% si se plateste doar sanatate si impozit? Fara a se aplica si cam nu?
Buna ziua, angajatorul doreste sa ofere angajatilor o asigurare medicala privata, in valoare de 35 euro pe luna/angajat. Calculat la 12 luni, depaseste plafonul de 400 euro anual. Nu stiu cum se raporteaza aceasta asigurare in stat, pentru partea ce depaseste plafonul, salariatul suporta contributiile sau cum se procedeaza? Poate sunt persoane care au acest beneficiu si pot sa imi ofere mai multe detalii
asigurarea privata de sanatata platita de angajator (peste 400 euro anual)
Buna ziua, angajatorul are dreptul sa verifice gps-ul montat pe masina unui agent de vanzari pentru a-i monitoriza activitatea? Masina este proprietatea firme si angajatului i se permite sa o foloseasca si in interes personal, in afara programului. Cum este privit acest aspect din perspectiva GDPR? Ar trebui informat inainte angajatul ca ii va fi verificat gps-ul si corelat cu agenda transmisa angajatorului? Mentionez ca nu se pune problema ca agentul sa nu isi realizeze targhetul insa se pune o f mare presiune din partea angajatorului pe raportarea intocmai a traseului si a rapoartelor de activitate transmise. Este normal sa existe acest control si ulterior angajatul sa fie tras la raspundere pentru ca a declarat in agenda ca la ora x a discutat cu un client si acest lucru nu se vede din gps?
pe langa data incetarii cim, treceam si ultima zi lucrata, de asta am intrebat
Buna ziua, am un contract care trebuie sa inceteze azi 13.03.2023. Angajatul este in perioada de proba si a anuntat ca nu mai doreste sa continue. Intrebarea mea este legata de data ultimei zile de munca, stipulata in decizia de incetare.. se trece ziua anterioara celei de incetare, respectiv 12.03.2023 (chiar daca pica in weekend si el nu lucreaza in weekend) sau efectiv care a fost ultima zi de lucru?
El efectiv a lucrat pana pe 09.03.2023 inclusiv si pe 10.03 are co. Care ar trebui sa fie ultima lui zi de munca trecuta in decizie? Multumesc!
Da, practic el a lucrat doar o zi. Nu s-a putut da cardul la plecare pentru ca a ajuns dupa ce i s-a terminat contractul
Buna ziua, am un fost angajat care desi a fost contactat de mai multe ori nu a venit sa isi ridice cardul pentru tichetele de masa de 1 an de zile. Are sold 1 tichet pe card. Cum se procedeaza in aceasta situatie? Poate fi trimis prin mandat postal acasa la angajat sau se restituie catre compania de tichete?
Multumesc frumos!
Buna ziua, am un angajat care trebuie sa se prezinte la un proces. Angjatorul este obligat sa ii dea o zi libera platita? Exista vreo prevedere in acest sens?
Buna ziua, in cazul in care Angajatorul ar dori sa deconteze cheltuielile cu transportul (domiciliu-locul de munca), pentru proprii angajati beneficiaza de vreo facilitate fiscala? Aceasta suma este supusa contributiilor? Exista vreo limita pana la care nu se percep taxe? Multumesc frumos!