avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate chifor_lia

Activitate chifor_lia

Buna ziua,am nevoie de o lamurire.In data de 15.02.2023 indeplinesc conditiile de pensionare varsta standard 62 ani ,si stagiu complet de cotizare pentru pensionare.In conditiile in care doresc sa-mi continui activitatea,la acelasi angajator,sistem bugetar,ce pasi trebuie sa urmez,si daca as putea beneficia si de pensie si salar ?Multumesc.
Am un bunic internat intr-un centrul pentru persoane varstnice,iar veniturile dansului nu acopera contributia de intretinere in camin.Eu in calitate de nepot,sau fratele bunicului suntem obligati sa contribuim la intretinere pana la concurenta sumei stabilita de centru pentru intretinere?Mentionez ca nu mai are copii si nici sotie,fiind decedati..In Legea 17/2000 a asistentei sociale nu prevede cine sunt sustinatorii legali,iar cei de la centru mi-au comunicat ca in acest caz se ghideaza dupa Codul familiei.Va rog sa ma lamuriti daca este legal sa achit diferenta de contributie pentru intretinerea bunicului meu in centru.Va multumesc.
Lucrez in domeniul bugetar,inspector de specialitate 1 A,studii superioare cu o vechime de 36 ani.Conform legislatiei actuale in vigoare,salariile de baza dintr-o institutie,pe aceeasi functie,gradatie,vechime,aceleasi atributii,sa fie echivalate la nivelul celui mai mare salar.pentru toti angajati.Am un coleg care indeplinim aceleasi conditii si are cu 200 mai mult.Explicatia celor de la resurse umane este:la sfarsitul anului 2009 a beneficiat de indemnizatie de conducere,care a ramas in salariul de baza,suntem la acelasi nivel de salarizare,dar el beneficiaza de aceea suma compensatorie de care eu nu pot beneficia.As dori sa aflu daca este corecta argumentatia.Va amultumesc.
Subiect: Prelungire dispozitie incadrae
De cate ori se poate prelungi o dispozitie de numire pe un post de conducere cu studii superioare,dar persoana in cauza nu are decat studii medii,in sectorul bugetar,personal contractual?Mentionez ca a fost numit temporar pe post de conducere ,din anul 2012 luna iulie, pe termen de 6 luni,in ianuarie 2013 i s-a mai prelungit 6 luni,iar in iulie 2013 i s-a mai prelungit.Mentionez ca este incadrat pe un post cu studii medii,si a primit dispozitie de numire pe un post de conducere cu studii superioare.

De cate ori se poate prelungi o dispozitie de numire pe un post de conducere cu studii superioare,dar persoana in cauza nu are decat studii medii,in sectorul bugetar,personal contractual?Mentionez ca a fost numit temporar pe post de conducere ,din anul 2012 luna iulie, pe termen de 6 luni,in ianuarie 2013 i s-a mai prelungit 6 luni,iar in iulie 2013 i s-a mai prelungit.Mentionez ca este incadrat pe un post cu studii medii,si a primit dispozitie de numire pe un post de conducere cu studii superioare.
Răspuns la discuția Cumparare auto fara airbag
Multumesc pentru informatie,recunosc a fost greseala mea ca nu am mers in service auto sa verific masina,am mers pe incredere,care din pacate se plateste.Oricum voi demara actiunea in judecata,sper sa nu dureze prea mult,dar eu pot se remediez situatia masinii,pentru ca asa nu pot circula,si sa-mi recuperez paguba ulterior,in cazul in care voi avea castig de cauza,cine stie.....
Buna ziua,am cumparat o masina de la o persoana fizica de 3 saptamani.Azi am mers la mecanic sa schim turbosuflanta, si sa fac o verificare pentru a merge in concediu,si mecanicul mi-a spus ca bordul masinii a fost pus,nu este cel originalsi nu exista airgerguri la sofer si la pasagerul din fata,partea drepta,fiind legate ceva rezistente pentru a nu eroare la calculator.Ce pot sa fac in situatia data,mi-e frica sa mai circul cu ea in acesta situatie,iar cel de la care am luat masina refuza sa-mi raspunda la telefon.Este o situatie incredibila,cum poti sa vanzi o masina in asemenea situatie,se poate intampla oricand o tragedie.Va rog sa ma ajutati si ce ma sfatuiti sa fac.Multumesc mult.

Subiect: Contract inchiriere
Am inchiriat o garsoniera,am facut un contract de inchiriere de mana pe perioada nedeterminata si mi s-a platit chiria pe o luna in avans.Eu locuiesc in alt oras la o distanta de 200 de km.de unde este garsoniera,asa ca mi-a fost destul de greu sa merg sa vad in ce stare este.De la sfarsitul lunii decembrie chiriasul nu mi-a mai raspuns la telefon,si cand m-am dus sa vad ce se intampla,am gasit o mizerie de nedescris,mobila zgariata,si mi-au luat cuptorul cu microunde.Nu au platit cheltuiele aferente lunilor noiembrie si decembrie .Nu mai raspunde la telefon ,am o copie dupa cartea de identitate ,eu sunt din Ardeal,iar el de prin Oltenia.Ce pot face in acest caz pentru a-mi putea recupera prejudiciul?Va multumesc mult.



Am achizitionat in 22.12.2010 un autoturism din Franta (euro 4.motor 2000) Timpul este scurt si nu reusesc sa o inmatriculez anul acesta.Ce trebuie sa fac pentru a plati taxa de poluare la nivelul anului 2010,si nu a anului 2011 care este dubla sau chiar tripla.Va multumesc
Am achizitionat in 22.12.2010 un autoturism din Franta (euro 4.motor 2000) Timpul este scurt si nu reusesc sa o inmatriculez anul acesta.Ce trebuie sa fac pentru a plati taxa de poluare la nivelul anului 2010,si nu a anului 2011 care este dubla sau chiar tripla.Va multumesc .