Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cine sunt susținătorii legali ai unui vârstnic cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cine sunt susținătorii legali ai unui vârstnic cu venituri mici?

Am un bunic internat intr-un centrul pentru persoane varstnice,iar veniturile dansului nu acopera contributia de intretinere in camin.Eu in calitate de nepot,sau fratele bunicului suntem obligati sa contribuim la intretinere pana la concurenta sumei stabilita de centru pentru intretinere?Mentionez ca nu mai are copii si nici sotie,fiind decedati..In Legea 17/2000 a asistentei sociale nu prevede cine sunt sustinatorii legali,iar cei de la centru mi-au comunicat ca in acest caz se ghideaza dupa Codul familiei.Va rog sa ma lamuriti daca este legal sa achit diferenta de contributie pentru intretinerea bunicului meu in centru.Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Si eu as dori sa stiu raspunsul la aceasta intrebare? Cine sunt "sustinatorii legali" ai unui varstnic fara sot/sotie si fara copii in viata?
- Nora/Ginerele sunt obligati?
- Nepotii sunt obligati?
- Alte persoane/rude?
din codul civil.
Art. 516

Subiectele obligaţiei de întreţinere

(1) Obligaţia de întreţinere există între soţ şi soţie, rudele în linie dreaptă, între fraţi şi surori, precum şi între celelalte persoane anume prevăzute de lege.

Art. 519

Ordinea de plată a întreţinerii

Întreţinerea se datorează în ordinea următoare:

a) soţii şi foştii soţi îşi datorează întreţinere înaintea celorlalţi obligaţi;

b) descendentul este obligat la întreţinere înaintea ascendentului, iar dacă sunt mai mulţi descendenţi sau mai mulţi ascendenţi, cel în grad mai apropiat înaintea celui mai îndepărtat;

c) fraţii şi surorile îşi datorează întreţinere după părinţi, însă înaintea bunicilor.

Bunicul nu are casa ?
Dupa cum observati, fratele si apoi dvs ca nepot, aveti obligatia de a-l intretine.
Cine l-a internat pe batran ?
De regula, de dau niste declaratii la internare.. cine isi asuma, cine il ingroapa.. etc.
Puteti sa contribuiti de bunavoie sau sa asteptati sa va de acaminul in judecata.

@andra, acum am observat ca ati pus intrebarea intr-un topic vechi, pe viitor, deschideti subiect nou cu intrebarile dvs, nu postati in topicul altuia.
Ginerele, nora, nu pot fi obligati.. nepotii, da..
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos. Si o sa tin cont pe viitor.

gi-jane2 a scris:

din codul civil.
Art. 516

Subiectele obligaţiei de întreţinere

(1) Obligaţia de întreţinere există între soţ şi soţie, rudele în linie dreaptă, între fraţi şi surori, precum şi între celelalte persoane anume prevăzute de lege.

Art. 519

Ordinea de plată a întreţinerii

Întreţinerea se datorează în ordinea următoare:

a) soţii şi foştii soţi îşi datorează întreţinere înaintea celorlalţi obligaţi;

b) descendentul este obligat la întreţinere înaintea ascendentului, iar dacă sunt mai mulţi descendenţi sau mai mulţi ascendenţi, cel în grad mai apropiat înaintea celui mai îndepărtat;

c) fraţii şi surorile îşi datorează întreţinere după părinţi, însă înaintea bunicilor.

Bunicul nu are casa ?
Dupa cum observati, fratele si apoi dvs ca nepot, aveti obligatia de a-l intretine.
Cine l-a internat pe batran ?
De regula, de dau niste declaratii la internare.. cine isi asuma, cine il ingroapa.. etc.
Puteti sa contribuiti de bunavoie sau sa asteptati sa va de acaminul in judecata.

@andra, acum am observat ca ati pus intrebarea intr-un topic vechi, pe viitor, deschideti subiect nou cu intrebarile dvs, nu postati in topicul altuia.
Ginerele, nora, nu pot fi obligati.. nepotii, da..