avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Activitate ionutd

Activitate ionutd

buna ziua,
am niste probleme cu privire la infiintarea unei microintreprinderi. acum 6 luni am vandut vechiul apartament, am facut credit ipotecar la banca si am cumparat un alt apartament. in momentul de fata mi-am schimbat jobul si sunt nevoit sa imi deschid microintreprindere, doar ca avand credit ipotecar ( cu specificatie ca nu se poate inchiria decat cu acordul bancii) nu pot face contract de subinchiriere pentru noua firma ci numai contract de comodat pe o singura camera, eu avand nevoie sa decontez cat mai multe cheltuieli, altfel voi face foamea.
va rog frumos sa imi spuneti daca exista solutii la aceasta problema #-o

multumesc anticipat.
Răspuns la discuția drepturi salariale
iata ca greselile se intorc impotriva mea. la semnarea contractului am acceptat o suma oficiala mai mica cu vreo 500 ron decat ce luam practic, iar acum la lichidare surpriza surpriza..imi fac calculul dupa hartiile semnate iar diferenta de 500 ron se pare ca a intrat in pamant, nu mai vor sa mi-o dea. mai pot sa fac ceva in privinta recuperarii diferentei ? trist dar adevarat, cred ca se intampla peste tot la noi.
am inteles de la ceilalti locatari ca are copii dar nu ii intereseaza absolut nimic, eventual numai sa tergiverseze procesul pentru scoaterea la licitatie a apartamentului. din pacate blocul nu are constituita asociatie de proprietari deci plangerea va trebui facuta de catre cei afectati pe coloana ca persoane fizice. e mai bine o plangere la comun cu un tabel cu semnaturi sau plangeri individuale?multumesc
buna seara.
m-am mutat de curand intr-un bloc in care exista un restantier ''deosebit'', avand datorii vechi de 8 ani de zile in valoare de peste 80.000 ron. are proces pe rol dar care din varii motive a fost tergiversat iar situatia ramane disperata. persoana respectiva locuieste singura, intr-un apartament deteriorat si cred ca este un pic nebuna. vorbeste singura tot timpul, injura pe toata lumea iar din cand in cand ne face ''bucuria'' de a baga furtunul cu apa toata ziua pe la tevile de instalatie provocand inundatii dese de la etajul 10 unde sta pana la parter si nu vrea sa deschid usa. se intampla la fiecare 4 -5 zile iar de curand a amenintat ca va lasa gazele deschise ca sa bubuim cu totii.
am chemat si politia dar nu ne-au ajutat cu nimic. vrem sa facem plangere penala si ne-ar prinde bine un model ceva..
ceva sfaturi? situatia e disperata, toti locatarii sunt revoltati.
multumesc.
Răspuns la discuția drepturi salariale
de asemenea mai trebuie sa primesc suma cuvenita pentru 5 zile de concediu de odihna neefectuate, banuiesc ca la lichidare se va intampla.
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua. Am avut contract pe perioada determinata si s-a incheiat acum cateva zile. Pe timpul contractului am avut avans pe 20 si lichidare pe 15 ale lunii urmatoare. Eu acum pot sa cer lichidare la zi si sa iau tot salariul sau trebuie sa respect aceleasi date, deci implicit sa astept 15 august pt lichidare.
Multumesc.
Răspuns la discuția contract perioada determinata
contractul expira de drept la data respectiva, aceea va fi ultima zi de lucru.
Răspuns la discuția loc de munca si nu prea
desi figurez la lucru, in perioada 5-23 eu nu m-am prezentat la lucru din cauza refuzului managerului general de a ma primi..la lichidare, pe 23.07 am dreptul la salariul pana pe 23.07?multumesc
Răspuns la discuția loc de munca si nu prea
am vorbit cu persoana de la resurse umane, mi-a spus ca dl director i-a mentionat ca pe 23.07.2012 se va incheia raportul de munca si nimic mai mult..mi-e teama totusi ca ar putea actiona impotriva mea pe baza absentelor nemotivate si sa imi faca decizie de concediere disciplinara..in acest caz am vreo metoda prin care sa.ma apar?nu vreau sa mai starnesc vreun scandal ca nu imi sta in fire dar as vrea sa fiu pregatit..de asemenea voi avea dreptul la plata zilelor respective?multumesc anticipat
buna ziua. la locul meu de munca intru in contact cu publicul.in urma unui incident de importanta minora dar grav dupa parerea angajatorului managerul general a hotarat sa stau pur si simplu acasa comunicandu-mi verbal sa nu ma mai prezint la locul de munca. am sunat la resurse umane si mi-a declarat ca mi se cauta inlocuitor si ca nu tb sa ma intorc la locul de munca, dar fara nici un act scris sau altceva oficial. l-am sunat si pe dl director si nu raspunde, nu vrea sa imi dea nici un raspuns oficial.acum sunt mai mult decat pasibil sa ma concedieze disciplinar pt absente nemotivate pt ca e a 3a zi de cand stau acasa. contractul meu pe perioada determinata se incheie pe 23.07.2012 si nu stiu ce sa fac? sa imi dau demisia cu acordul partilor, sa astept sa treaca timpul si sa se incheie singur?ajutati-ma va rog. multumesc