avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate Cameliaph

Activitate Cameliaph

Buna seara si Hristos a inviat!
As vrea sa ma ajutati cu cateva informatii, daca se poate: dupa 4 ani cu multa rabdare si stres, faptul ca am luat un apartament la mansarda unui bloc nou, nici pana in.ziua de azi nu sunt proprietara. Am inteles ca si-au dat acordul toti locatarii pentru diminuarea cotei indivize, doamna cadastrist a venit la apartamente si a facut masuratori, a cerut o indreptare de cote, pt ca nu se potriveau cu alte documente. Pasii care urmeaza ..care ar fi; inscrierea in cartea funciara, apartamentarea si contractele de vanzare cumparare? Sau mai sunt si alti pasi pana la.final? Apartamentarea se face la notar? Aveti idee ce costuri implica apartamentarea , depunerea actelor la OCPI sau ce taxe mai sunt de platit pana la contractul de vanzare cumparare?
Intreb toate acestea pt ca dezvoltatorul invoca faptul ca nu are bani si cere la noi sa le platim la comun..
Buna ziua!
Am constatat cu surprindere azi, intrand pe LISTA FIRME, ca dezvoltatorul , care urmeaza sa-mi faca actul de vanzare-cumparare( Doamne ajuta) este in proces cu ANAF-ul...de pe 12.07.2023.ANAF -ul este "Petent", iar dezvoltatorul este "Intimat:, obiect: PLANGERE IMPOTRIVA INCHEIERII DE CARTE FUNCIARA( Art.52 alin.2 Legea 7/1996).Aveti idee ce inseamna aceasta lege si pt ce s-ar judeca ANAF-ul si dezvoltatorul?
Va multumesc frumos !
Buna ziua!
Dezvoltatorul de la care am cumparat un apartament in urma cu 3 ani si jum. are datorii de 922.000 ron la ANAF si sechestre puse pe cateva bunuri. Noi cei de la etj 7 ( mansarda) nu suntem inscrisi in cartea funciara, deci noi nu existam. Am fost informata de dezvoltator ca luni va veni doamna cadastrist sa ne masoare apartamentele , celor de la 7. Acum noi ne intrebam daca este bine sa vina sa ne masoare ap si sa le faca cadastru, avand in vedere datoriile lui catre ANAF?? Mi mi s-a spus ca pana nu isi achita datoria la ANAF ..nu ne poate face actele de vanzare-cumparare?
Ar fi bine sa lasam cadastrista sa masoare ap? Ce ar trebui sa facem ca sa fim siguri ca nu ni le sechestreaza si noua ANAF-UL sau dezvoltatorul sa le vanda altora?
Multumesc!
Buna ziua,
Am o intelegere bilaterala cu un dezvoltator, care pana in prezent nu a reusit sa faca actul de vanzare cumparare in forma autentica, invocand diferite motive. Pe data de 4 iulie imi expira a nu stiu cata prelungire, facuta cu el, dar eu nu mai doresc sa prelungesc. Ma voi prezenta la notar si voi refuza prelungirea. Imi afecteaza intr-un fel intelegerea cu el?Raman descoperita daca refuz prelungirea si cer notarului sa noteze ca incepand din ziua respectiva, el a intrat in intarziere?
Multumesc frumos!
Buna ziua, as vrea sa stiu cum ar trebui sa formulez o notificare, catre un dezvoltator imobiliar, prin care ii amintesc ca prelungirea va expira in luna iulie, ca trebuie sa se prezinte la notar si ca nu voi mai fi de acord cu prelungirea, avand in vedere ca am achitat apartamentul in urma cu 3 ani si jumatate si nici pana in prezent nu poate face actele de vanzare-cumparare in forma autentica.De 3 ani tot prelungesc intelegerea bilaterala..si nu mai doresc sa prelungesc.
Multumesc frumos!
Dar.. dupa ce ne cedeaza, mai mult, acei vecini de buna credinta, dupa finalizarea actelor noastre,( a celor de la mansarda)...putem sa le dam inapoi cota data in plus, printr-un act notarial, de indreptare eroare materiala?
Va multumesc frumos pentru raspuns! Am inteles ca unul, 2 sau mai multi vecini, de buna- credinta, pot ceda sau vinde din cota lor indiviza mai mult decat ar fi normal, pentru a acoperi si cota indiviza pe care ar trebui sa o cedeze si cei 2 plecati in strainatate. Am inteles ca asa se procedeaza in cazul in care un apartament este luat cu credit bancar, iar atunci cand se cere diminuarea cotei indivize, anumite banci nu-si dau acordul...si atunci apeleaza la alti vecini pt a da mai mult din cota lor.
Buna ziua! Am cumparat un apartament la mansarda unui bloc nou, dar din cauza unor vecini plecati in strainatate si despre care nu stim nimic, noi, cei de la etajul 7, nu putem deveni proprietari. Am inteles de la dezvoltator ca fiecare vecin trebuie sa dea o declaratie prin care sunt de acord cu diminuarea cotei indivize. Exista vreo lege care permite altor vecini sa ne dea mai mult din cota lor indiviza, pentru a acoperi si cotele celor de la care nu putem obtine acordul diminuarii cotei indivize?
In cazul nostru, sunt 2 vecini plecati in strainatate si nu avem cum sa-i contactam. Pana nu cedeaza fiecare vecin o particica din cota indiviza, noi, cei de la mansarda nu avem teren pentru intabulare.Ce ar trebui sa facem mai in situatia aceasta?Cadastristul spune ca pana nu va avea acordurile de diminuare a cotei indivize, de la toti locatarii...nu putem depune acte la OCPI.
Astept cu interes un raspuns din partea dvs, cat mai curand posibil.
Multumesc frumos!