Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Dezvoltatorul de la care am cumparat un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Dezvoltatorul de la care am cumparat un apartament ...

Buna ziua!
Dezvoltatorul de la care am cumparat un apartament in urma cu 3 ani si jum. are datorii de 922.000 ron la ANAF si sechestre puse pe cateva bunuri. Noi cei de la etj 7 ( mansarda) nu suntem inscrisi in cartea funciara, deci noi nu existam. Am fost informata de dezvoltator ca luni va veni doamna cadastrist sa ne masoare apartamentele , celor de la 7. Acum noi ne intrebam daca este bine sa vina sa ne masoare ap si sa le faca cadastru, avand in vedere datoriile lui catre ANAF?? Mi mi s-a spus ca pana nu isi achita datoria la ANAF ..nu ne poate face actele de vanzare-cumparare?
Ar fi bine sa lasam cadastrista sa masoare ap? Ce ar trebui sa facem ca sa fim siguri ca nu ni le sechestreaza si noua ANAF-UL sau dezvoltatorul sa le vanda altora?
Multumesc!
Având în vedere ca ați dat niște bani fără sa aveți un act de proprietate, cadastrarea apartamentului este ultima chestiune care ar trebui să vă îngrijoreze.
daca apartamentul nu e proprietatea dvs., nu prea aveti cum sa va opuneti la masuratorile topografice pe care le-a dispus proprietarul.
am cumparat un apartament in urma cu 3 ani si jum

Cum ati cumparat in urma cu 3 ani un apartament daca
nu ne poate face actele de vanzare-cumparare?

Dacă ați plătit deja prețul, dați-l în judecată să obțineți HJ care să țină llc de vânzare cumpărare. Bănuiesc că aveți măcar un precontract, plus dovada.plății prețului.

ynocentta a scris:

am cumparat un apartament in urma cu 3 ani si jum

Cum ati cumparat in urma cu 3 ani un apartament daca
nu ne poate face actele de vanzare-cumparare?

cu scuze, si dupa aia sa-si cadastreze proprietatea pe bani proprii. si probabil sa si schimbe destinatia imobilului, care momentan am tendinta sa cred ca e specificat: pod.

Alexandru Surcel a scris:
Dacă ați plătit deja prețul, dați-l în judecată să obțineți HJ care să țină llc de vânzare cumpărare. Bănuiesc că aveți măcar un precontract, plus dovada.plății prețului.