avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Dezvoltatorul de la care am cumparat un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Dezvoltatorul de la care am cumparat un apartament ...

Buna ziua!
Dezvoltatorul de la care am cumparat un apartament in urma cu 3 ani si jum. are datorii de 922.000 ron la ANAF si sechestre puse pe cateva bunuri. Noi cei de la etj 7 ( mansarda) nu suntem inscrisi in cartea funciara, deci noi nu existam. Am fost informata de dezvoltator ca luni va veni doamna cadastrist sa ne masoare apartamentele , celor de la 7. Acum noi ne intrebam daca este bine sa vina sa ne masoare ap si sa le faca cadastru, avand in vedere datoriile lui catre ANAF?? Mi mi s-a spus ca pana nu isi achita datoria la ANAF ..nu ne poate face actele de vanzare-cumparare?
Ar fi bine sa lasam cadastrista sa masoare ap? Ce ar trebui sa facem ca sa fim siguri ca nu ni le sechestreaza si noua ANAF-UL sau dezvoltatorul sa le vanda altora?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 12:13, 17 Iulie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Având în vedere ca ați dat niște bani fără sa aveți un act de proprietate, cadastrarea apartamentului este ultima chestiune care ar trebui să vă îngrijoreze.
daca apartamentul nu e proprietatea dvs., nu prea aveti cum sa va opuneti la masuratorile topografice pe care le-a dispus proprietarul.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
am cumparat un apartament in urma cu 3 ani si jum

Cum ati cumparat in urma cu 3 ani un apartament daca
nu ne poate face actele de vanzare-cumparare?

Dacă ați plătit deja prețul, dați-l în judecată să obțineți HJ care să țină llc de vânzare cumpărare. Bănuiesc că aveți măcar un precontract, plus dovada.plății prețului.

ynocentta a scris:

am cumparat un apartament in urma cu 3 ani si jum

Cum ati cumparat in urma cu 3 ani un apartament daca
nu ne poate face actele de vanzare-cumparare?



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cu scuze, si dupa aia sa-si cadastreze proprietatea pe bani proprii. si probabil sa si schimbe destinatia imobilului, care momentan am tendinta sa cred ca e specificat: pod.

Alexandru Surcel a scris:
Dacă ați plătit deja prețul, dați-l în judecată să obțineți HJ care să țină llc de vânzare cumpărare. Bănuiesc că aveți măcar un precontract, plus dovada.plății prețului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere ipoteca Alexutu123 Alexutu123 Am contractat un credit pentru construirea unui apartament intr-un bloc, pe care l-am achitat. In cazul in care nu vreau sa vand apartamentul, este necesar sa ... (vezi toată discuția)
Masuratori cadastrale mincinoase gabrielrico27 gabrielrico27 Am achizitionat de o luna un apartament prin Prima Casa. Apartamentul este nou. In planul acela al casei, RLV, care am inteles ca este cadastrul(nu ma pricep ... (vezi toată discuția)
Apartament cu mansarda VladT VladT Buna ziua De curind am cumparat un apartament cu mansarda intr-o scara de bloc cu 9 apartamente, este situat la ultimul etaj si este construit in anul ... (vezi toată discuția)