avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate Kamil Lucian

Activitate Kamil Lucian

Buna seara

Am obtinut decizia de pensionare pentru limita de varsta valabila din 21-03-2001 dar am intrat in plata propriuzisa a pensiei doar din 01-11-2008 continuand sa lucrez
Fac cumul de pensie lucrand la o intreprindere privata si cotizez in continuare la
sistemul public de pensii , perioada mea totala de cotizare depasind 49 ani.
Intrebari :
1- pot obtine acum majorarea punctul actual de pensie pe baza contibutiei platite dupa 01-11-2008 ( 2 ani) cunoscand ca voi lucra in continuare la privat ?
Care legi si articole trebuie sa invoc si cui adresez cererea ?
2- pot obtine plata retroactiva a pensiei de la data obtinerii deciziei de pensionare
pentru punere in plata (21-03-2001 ) pana la data incasarii primei pensii
(01-11-2008) , adica cca 7 ani ?
Cum procedez si cui trebuie sa ma adresez ?

Cu multumiri anticipate

.

decatpensionarea
Buna ziua
Vreau sa pun in discutie cazul meu atipic si doresc indrumarea d-stra
-->M-am angajat in luna oct.1961 si lucrez de atunci pana in prezent la aceeasi intreprindere
-->In luna 02-2001 am cerut intocmirea dosarului de pensionare ,am primit decizia in luna 06-2001
dar NU AM PUS-O IN PLATA intrucat am CONTINUAT ACTIVITATEA cu aprobarea angajatorului
-->in prezent DUPA 7 ANI DE NEAPLICARE A DECIZIEI DE PENSIONARE respectiv dupa 47 ANI DE
ACTIVITATE doresc sa-mi clarific STATUTUL DE PENSIONAR si sa cer RECALCULAREA LA ZI a pensiei

INTREBARE : carei autoritati sa ma adresez , de ce acte doveditoare am nevoie si cum sa abordez problema ?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi !