Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Continuarea activitatii dupa emiterea deciziei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Continuarea activitatii dupa emiterea deciziei de pensionare

Buna ziua
Vreau sa pun in discutie cazul meu atipic si doresc indrumarea d-stra
-->M-am angajat in luna oct.1961 si lucrez de atunci pana in prezent la aceeasi intreprindere
-->In luna 02-2001 am cerut intocmirea dosarului de pensionare ,am primit decizia in luna 06-2001
dar NU AM PUS-O IN PLATA intrucat am CONTINUAT ACTIVITATEA cu aprobarea angajatorului
-->in prezent DUPA 7 ANI DE NEAPLICARE A DECIZIEI DE PENSIONARE respectiv dupa 47 ANI DE
ACTIVITATE doresc sa-mi clarific STATUTUL DE PENSIONAR si sa cer RECALCULAREA LA ZI a pensiei

INTREBARE : carei autoritati sa ma adresez , de ce acte doveditoare am nevoie si cum sa abordez problema ?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi !
Buna seara, eu cred ca va trebui sa va adresati Casei de pensii care a intocmit dosarul de pensionare in 2001, desi serviciul Resurse Umane al firmei la care lucrati trebuie sa va ajute mai mult...
Nu sunteti singurul in aceasta situatie, multi angajati stau cu decizia de pensie in buzunar de mai multi ani.
Adresati-va Casei de Pensii, ei sunt cei in masura sa va lamureasca exact de ce acte aveti nevoie pentru recalcularea la zi a pensiei si a statutului de pensionar pe care inteleg ca doriti sa il aveti.:)
Va adresati Casei de Pensii de care apartineti.
Va vor da o adeverinta de completat de catre angajator, depuneti o adeverinta din care sa reiasa sporurile, veniturile realizate si cotizatiile aferente de la data emiterii deciziei de pensionare neaplicate si pana in prezent, copia carnetului de munca si o cerere din partea dvs.

Mai multe informatii si daca mai trebuiesc si alte acte va vor spune cei de la Casa de Pensii.
Inseamna ca dvs sunteti nascut in 1941 si s-a intocmit dosarul pentru pensie Limita de Varsta la data de 01.02.2001 la implinirea varstei de 60 de ani conf Lg 3/19977 (legea veche a pensiei)
Dar... continuind activitatea, trebuia sa primiti in acelasi timp, atat PENSIA cat si SALARIUL, conf Lg 19/2000 - actuala lege a pensiei.
Trebuia sa mergeti la Casa de pensii de care apartineti cu domiciliul cu:
- Adeverinta din partea firmei din care sa rezulte ca ati continuat activitatea de la data propunerii la pensie si in prezent
- Copie de pe carnetul de munca din care rezulta ca s-a continuat activitatea.
Printro Cerere TIP de la pensii, trebuie sa solicitati:
- Pensia pentru anii din urma
- Recalcularea pensiei pentru fiecare an lucrat
Buna ziua, doresc sa adresez si eu doua intrebari legate de "dosar de pensionare":
1) daca si cum poate sa ceara pensionarea o femeie 59 ani, domiciliul in strainatate, care a muncit in Romania 15-20 ani?
2) daca la calculul stagiului de cotizare la fondul de pensii de stat se ia in considerare durata muncii prevazuta in contractul de munca , adica 12 luni lucrate cu CIM cu timp partial 2 h/zi = 3 luni de cotizare la respectivul fond de pensii?
Va multumesc