avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Traian Simionescu

Activitate Traian Simionescu

Buna ziua! Lucrez la o firma de stat si directorul general a emis o decizie scrisa ca incepand cu o anume data pontajul se face pe baza de vectori digitali ( adica ti se scaneaza amprenta si un program informatic prelucreaza parti din amprenta din care rezulta acei vectori digitali, conducerea sustinand ca nu se stocheaza amprenta ci doar acei vectori digitali si deci nu se incalaca GDPR-ul). Nu ni s-a cerut acordul .In acea decizie scrie ca daca incepand cu acea data nu facem pontajul 'punand degetul ' vom fi considerati absenti nemotivati( iar la 3 zile de absenta nemotivata poti fi dat afara). In contractul nostru de munca nu scie nimic legat de prelucrare date biometrice sau amprente. .Este legal? Ce putem face ca angajati? Multumesc!
Sunt proprietarul unui apartament de bloc.L-am inchiriat unei firme ce doreste sa deschida un punct de lucru in vederea desfasurarii de activitati de infrumusetare corporala.Pe acea scara mai functioneaza si alte firme ( avocatura si chiar o alta firma ce presteaza activitati de infrumusetare corporala) .Presedinta asociatiei de proprietari refuza sa semneze acceptul asociatiei pentru deschiderea punctului de lucru , motivand ca ‘ in cazul unui control, ar fi in culpa ‘?!! Personal mi se pare un abuz.Ce solutii am pentru obtine acel accept?Unde pot reclama acest abuz? Pot da in judecata , cu sanse de success ,presedinta asociatiei pentru recuperarea daunelor produse de aceasta ( chiria ce nu imi este platita din cauza acestui refuz nejustificat in opinia mea)?