avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate anca33a

Activitate anca33a

Răspuns la discuția Dosar suspendat si repus pe rol
Buna seara
Maine am proces pentru majorare pensie alimentara , proces care a fost suspendat si repus pe rol . avand in vedere ca nu pot sa stau la proces pot sa cer la prima strigare o amanare si totodata si renuntarea la lista de interogatoriu si judecata in lipsa a paratului?
Va multumesc
Buna seara
Am avut proces pentru marirea pensiei alimentare dar datorita faptului ca am ajuns prea tarziu la proces acesta se suspendase,acum vreau sa fac cerere pentru repunere pe rol.Intrebarea mea este "pot sa cer tottodata ca paratul sa nu mai fie chemat la interogatoriu ?
Va multumesc
Răspuns la discuția lista interogatoriu?
am cerut sa fie interogat dar el nu este in tara deci nu se va prezenta
si nici nu are venit in tara
Buna ziua
Am cerut prin instanta majorarea pensiei alimentare iar la primul termen mi s-a spus ca se amana pt ai afla veniturile. L-a al doilea termen s-a amanat din nou deoarece au spus ca nu am depus lista de interogatoriu.
Avand in vedere ca paratul nu s-a prezentat si nu se v-a prezenta la proces , pentru ca nu este in tara, ce lista de interogatoriu trebuie sa depun?
Va multumesc
multumesc dar acum e prea tarziu cererea e de la 1 09 2011 si am fost anuntata astazi ca am depasit
ce sa fac acum ?
maine am sa imi depun demisia.dar daca sunt "fara acoperire "cum spun ei ce se intampla cu aceste zile ?voi fi nemotivata?
are efect daca imi dau demisia?
mentionez ca lucreaza foarte putine persoane acum pt ca restul sunt in fara plata pt ca nu este de lucru
Buna ziua
In contractul de munca nu este specificata durata concediului fara plata pe care o poate avea salariatul
Am facut cerere de fara plata pe care nu au vrut sa o aprobe si am trimis cererea prin posta cu confirmare de primire ,avand in vedere ca au fost perioade in care nu era de lucru patronul ne trimitea in fara plata dar ne punea sa facem noi cerere de fara plata.acum avand eu nevoie am facut si eu cerere dar spun ca am depasit termenul si sunt "fara acoperire".
Intrebarea mea este | cat concediu fara plata pot sa iau pe parcursul unui an de zile?
Multumesc
PS- lucrez in domeniu privat
Discuție plangere
buna ziua
fostul sot nu a mai platit de ceva vreme pensia de intretinere drept pentru care maine eram hotarata sa ii fac plangerea la procuratura dar in martie anul acesta am primit decizia de divort iar eu nu am sachimbat buletinul inca si numele
deacea, eu inca sunt pe adresa si numele fostului
Acum vreau sa va intreb cum sa formulez plangerea ca subsemnata?
pot cu numele din buletin adica al fostului?
sau nu pot sa fac nimica pentru ca nu am schimbat numele inca?
Multumesc
Răspuns la discuția revenirea la numele de fata
multumesc de raspuns dar nu pot face la primarie nimic cel putin asa mi s-a spus de catre judecator
Buna ziua
Este adevarat ca se pot imparti dupa divort si datoriile?Singurul lucru ce este de impartit sunt ratele la banci care sunt pe numele meu le-am platit doar eu dar s-au cheltuit sa zicem impreuna.Este adevarat ca pot face partaj si sa trec jumate din credite pe numele lui?
Multumesc
Buna ziua
Am divortat a doua oara si am cerut sa revin la numele de fata dar avand in vedere ca la primul divort am ramas cu numele primului sot acum la al doilea divort mi s-a inapoi numele lui.Ce trebuie sa fac acum pentru ca sa imi iau inapoi numele de fata
Va multumesc