avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian P

Activitate Lucian P

Multumesc
Buna ziua
Recursul sa judecat la tribunal si l-am pierdut.
Multumesc.
Buna ziua
In urma pierderii procesului la judecatorie , am pierdut si recursul la TRIBUNAL.
Pot actiona si la Curtea de Apel ? Sau unde ?
Procesul are actiunea :anularea unui titlu de proprietate ilegal .
Va multumesc.
Este vorba de un tilu de proprietate care cuprinde mai multe terenuri in intravilan,suprafata casa plus dependinte si care contine si datele personale ale proprietarului.
Buna ziua
Intr-un dosar civil, in care se cere anularea partiala a titlului meu de proprietate,reclamantul depune la dosar copie dupa titlul meu de proprietate.
Pentru a-mi sustine apararea ,am nevoie de o copie a tilului de proprietate a unui vecin,dar primaria refuza sa i-mi emita o copie a acelui titlu.

Este legala actiunea Primariei ?
Dar a reclamantului din dosar ?
Cum pot ataca in instanta primaria, sau reclamantul privind copia obtinuta ilegal a titlului meu ?

Va multumesc.
Buna ziua
Intr-un dosar civil,de anulare partiala a unui titlu de proprietate,reclamantul prin actiune declara ca este ''mostenitor exclusiv'' al unui teren.
Deoarece nu este adevarat,acesta are o sora si alte rude indreptatite sa solicite terenuri si alte bunuri, cum si unde trebuie sa depun o plangere penala impotriva reclamantului si daca pot sa ma adresez si judecatorului din dosarul civil in cauza.
Va multumesc
Buna ziua
In anul 1990 ca urmare a unui schimb de terenuri ,facut prin intelegerea partilor,am imprejmuit si lucrat un teren intravilan.
In anul 2006, ca urmare a solicitarii am primit un titlu de proprietate cu suprafata de teren rezultata in urma schimbului.
In prezent sunt chemat in instanta pentru anularea tilului de proprietate de catre un vechi care sustine, pe baza unui act de mostenire din anul 1911, ca o parte din teren i-i revine de drept.
Terenul in litigiu nu a fost inscris in registrele de la primarie si nu a fost solicitat expres,motivand ca a solicitat ''si alte terenuri ''.
Deasemenea suma solicitata pentru partea de teren care o revendica,este foarte mare si nu doreste sa faca o intelegere in fata unui notar.
Va rog sa ma ajutati pentru a castiga procesul,deoarece nu i-mi permit sa platesc un avocat.
Cu respect ,
Pitu Lucian